'Gezi'deki gibi dışarı havale edilmesin'

'Gezi'deki gibi dışarı havale edilmesin'
'Gezi'deki gibi dışarı havale edilmesin'

Kılıçdaroğlu, Yavaş ı resmen aday adayı olarak açıkladı.

Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin 10 gün önceden planlanan ve ABD seyahatinin masaya yatırılacağı görüşmesinin gündemini bakanların da isminin geçtiği yolsuzluk operasyonu ve iddialar oluşturdu. Ricciardone’nin operasyonlar hakkında demokrasi ve şeffaflık vurgusu yaptığı, Kılıçdaroğlu’nun ise adı geçen bakanların görevlerine devam etmemesi gerektiğini ifade ettiği öğrenildi.
CHP’nin ABD ziyaretine giden heyetin davet edildiği yemeğe Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey, İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ile Bursa Milletvekili Aykan Erdemir de katıldı. CHP’nin ABD ziyaretinin görüşülmesi amacıyla planlanan yemekte yolsuzluk operasyonunun da değerlendirildiği öğrenildi. ABD seyahati konusunda izlenimlerin karşılıklı olarak paylaşıldığı yemekte Kılıçdaroğlu’nun “Bizim dış politika ilkelerimizi şeffaf olmak ve açık konuşmak oluşturuyor. Böyle yapılmasının memnuniyetle algılandığını gördük. Yüzünü Batı’ya dönmüş, Türkiye’deki açılımı destekleyen bir partiyiz” dediği belirtilirken, Ricciardone’nin CHP’nin ABD’de iyi bir izlenim bıraktığını söylediği kaydedildi.
Yemekte Türkiye’nin gündemini oluşturan yolsuzluk operasyonunun da konuşulduğu kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun operasyonu değerlendirerek, “Biz 2.5-3 yıldır bu yolsuzluklarla ilgili olarak bütün düşüncelerimizi ortaya koyduk. Bizim için büyük bir sürpriz olmadı” dediği öğrenildi. Ricciardone’nin ise demokrasi ve özgürlük vurgusu yaparak operasyonu izlediklerini söylediği belirtildi. Ricciardone’nin “Bütün demokrasilerde açıklık, şeffaflık, yolsuzlukla mücadele önemli değerlerdir. Biz bu açıdan olaya bakıyoruz. İzlemek dışında herhangi bir fonksiyonumuz yok. Gezi olaylarındaki gibi dışarıya havale edilmesini istemeyiz, doğru değil. Şeffaflık iyi bir şeydir, Türkiye’de demokrasiyi güçlendirecek bir şeydir” dediği kaydedildi.

Yavaş CHP’den aday adayı 

Bu arada Mansur Yavaş’ın artık CHP’de olduğu resmileşti. Dün Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden Yavaş, CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye başkan aday adayı oldu. CHP’den yapılan yazılı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun Yavaş’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı olduğunu açıkladığı kaydedildi.