Gezi'deki şiddet Avrupa Konseyi'ne taşınıyor

Gezi'deki şiddet Avrupa Konseyi'ne taşınıyor
Gezi'deki şiddet Avrupa Konseyi'ne taşınıyor

Ali İsmail Korkmaz

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Avrupa Konseyi, Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert’in ailelerinin görüşme taleplerine olumlu yanıt verdi. Aileler ayrıca 10 Ekim’de basın açıklamasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de başvuracak.
Gezi olaylarında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ailesi ve avukatları Kazım Bayraktar, 13 Eylül 2013’te Avrupa Konseyi’ne başvurdu.
Avrupa Konseyi, yapılan başvuruya olumlu yanıt verdi. Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sürülük, avukat Kazım Bayraktar ile İnsan Hakları Derneği ve Türk Tabipleri Birliği’nden bir temsilcinin yer aldığı heyet, 3 Ekim günü Strazburg’a gidecek.
Bu kapsamda heyet, İşkenceyi Önleme Komitesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi ve Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği yetkilileriyle görüşmeler yapacak. Heyetin ayrıca Avrupa Konseyi’nde de sunum yapması bekleniyor. Avrupa Konseyi’nden gelen yanıtta, heyetin görüşmelere gelirken, Gezi olayları sırasında çekilen fotoğraflar ile ölü ve yaralı sayılarına ilişkin bilgiler getirmesi de istendi.
Türkiye ’den gidecek heyetin Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu, Karma Parlamento Komisyonu Başkanı’yla görüşmesi de gündemde.

AİHM önünde miting

Radikal’e konuşan avukat Kazım Bayraktar, Türk yargısına olan inançlarını yitirdiklerini ve bu nedenle doğrudan AİHM’ye başvurma kararı aldıklarını anlatarak, “Eskişehir’deki olaylarda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile Hatay’daki olaylarda hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in yakınlarının da katılacağı kitlesel bir basın açıklamasıyla, AİHM’ye başvurumuzu yapacağız” dedi.