Gezi'deki şiddet Avrupa Konseyi'ne taşınıyor

Gezi'deki şiddet Avrupa Konseyi'ne taşınıyor
Gezi'deki şiddet Avrupa Konseyi'ne taşınıyor

Ali İsmail Korkmaz

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Avrupa Konseyi, Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert’in ailelerinin görüşme taleplerine olumlu yanıt verdi. Aileler ayrıca 10 Ekim’de basın açıklamasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de başvuracak.
Gezi olaylarında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ailesi ve avukatları Kazım Bayraktar, 13 Eylül 2013’te Avrupa Konseyi’ne başvurdu.
Avrupa Konseyi, yapılan başvuruya olumlu yanıt verdi. Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sürülük, avukat Kazım Bayraktar ile İnsan Hakları Derneği ve Türk Tabipleri Birliği’nden bir temsilcinin yer aldığı heyet, 3 Ekim günü Strazburg’a gidecek.
Bu kapsamda heyet, İşkenceyi Önleme Komitesi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi ve Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği yetkilileriyle görüşmeler yapacak. Heyetin ayrıca Avrupa Konseyi’nde de sunum yapması bekleniyor. Avrupa Konseyi’nden gelen yanıtta, heyetin görüşmelere gelirken, Gezi olayları sırasında çekilen fotoğraflar ile ölü ve yaralı sayılarına ilişkin bilgiler getirmesi de istendi.
Türkiye ’den gidecek heyetin Avrupa Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu, Karma Parlamento Komisyonu Başkanı’yla görüşmesi de gündemde.

AİHM önünde miting

Radikal’e konuşan avukat Kazım Bayraktar, Türk yargısına olan inançlarını yitirdiklerini ve bu nedenle doğrudan AİHM’ye başvurma kararı aldıklarını anlatarak, “Eskişehir’deki olaylarda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz ile Hatay’daki olaylarda hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in yakınlarının da katılacağı kitlesel bir basın açıklamasıyla, AİHM’ye başvurumuzu yapacağız” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115112711511278

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gezideki siddet avrupa konseyine tasiniyor, - miskin2

  dogru olan da bu ayrica gezi de magdur olanlarin da ayrica AIHM ne basvurmalari kamu yararinadir ve anayasal bir haktir.

  Devlete olan güven.. - uzunhikaye

  Keşke Türk mahkemelerine başvurmadan, yani "iç hukuk yollarını tüketmeden" de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapabilsek.. Türk mahkemeleri tiyatrodan ibaret malesef.. Olmadı yandaş Yargıtay daireleri bizi bekler. Benim bu devlete olan hiç bir inancım kalmamıştır, ne hukukuna ne polisine ne bürokratına güveniyorum.. Bana "öz vatanımda parya" olduğumu hissettirenler utansın..

  Başörtüsü. - ganjml

  Ya arkadaş 12 yıldır iktidardasınız,çözün şu meseleyi de artık millet kurtulsun dilinizden,nedir bu arkadaş ya.Hayattaki tek mağduriyet algısı türban olan bu gerici,yobaz cenahın ağzından bu emzik düştüğünde alim allah,Yavuzun ridaniye seferinde araplar tarafından arkadan vurularak mağdur edildik mavallarına girerler, tövbe bunların kudurganlığına miğde dayanmaz.Son söz devletüm polisim yapmışsa iyi güzel yapmıştır diyen zevata,28 şubatta üniversite kapısında türbanı çekiştiren polisler için de bu derya deniz sevginizi gösterin de o zaman sözünüzün bir değeri olabilir bir nebze,hadi bekliyoruz.

  keryl'e - likapa

  ben sadece objektif olmaya çalışıyorum.evet muhafazakarım ve bu halimle gurur duyuyorum.gül'ün savunuculuğu da bana kalmamış.tamamen yazarken aklıma aniden geldi o örnek.gelelim ölenlere.bakıyorum sayıyı 7 olarak vermeye başladınız bile.herhalde 7. kadıköyde kalp krizinden ölen olmalı.kadıköyde birinin kafasın kiremit düşüp ölse devlete polise yükleyeceksiniz.sorun şu:iktidarı beğenmeyebilirsiniz, benim hakkımı gaspedemezsiniz.devlete baş kaldıran cezasını çeker.gün gelir o polis sana da bana da herkese lazım olur.neyin peşindesiniz derken ne istiyorsunuz demek istedim, belli mi ne istediğiniz.havaalanı mı yapılmasın köprü mü nedir her gece sokakları yakmak yıkmak.yarın chp iktidar olsa geriye kalan yüzde 70 her gece sokakları yaksa kimden medet umacaksın soruyorum sana.bu şekilde olunca bu ülkeyi kim nasıl yönetecek.napalım yani ülkeyi terk mi edelim, başkaları mı gelsin yönetsin.millet kimi istiyorsa o yönetecek.bana yafta vuracağına dön aynaya bak.

  neyin pesindeler - keryil

  7 kisi oldu, sizce neyin pesindeler? teknogirisim destegi mi almaya calisiyorlar sizce? belki de toki'den ihale kapacaklardir? ne kadar nezaketsizce, ne kadar duyarsiz, ne kadar dusuncesizse sozler. sizi kiniyorum sayin likapa. insanlar oluyor, sizse "bu insanlarin derdi ne" filan diyorsunuz, ne haddinize yahu? hayrunnisa gul aihm'e basvurdugunda ona kulp takan insanlarla az tartismadim, bir insanin hakkini aramasi ayip degildir zira (ki hakliydi da). ama bakiyorum siz hem gul'e laf etmis olanlari kiniyorsunuz, hem de acikca bugun ayni kulplari takiyorsunuz. neden? sayin gul hak ariyormus ama bunlarin neyin pesinde oldugu belli degilmis. yani universiteye alinmamak hak ihlali ama oldurulmek hak ihlali degil oyle mi? zaten bunun saptanmasi icin mahkemeye basvurulur, madem hak ihlali yok nedir bu endiseniz? ha yok bu insanlarin kafalarindan mermi cikmadi, kameranin onunde dovule dovule oldurulmediler bile diyecek kadar gercekleri carpitabiliyorsaniz "sizin taraf" hakli gorunsun diye, size soylenecek her sey nefes ziyanidir. olen insanlarin analarina babalarina "gizli maksatlari var" gondermesi yapip da "muhfazakar" diyorsunuz ya kendinize, ne kadar guzel gosteriyorsunuz neyi muhafaza ettiginizi. insanda biraz cekinme olur.

  neyin peşindesiniz? - likapa

  başörtülü üniversiteye alınmadığı için AİHM'e bir zamanlar başvuran hayrünisa gül için vatan haini diyenler şimdi siz de mi vatan hainliğine soyundunuz.o en azından bir hak peşindeydi özgürlük peşindeydi siz neyin peşindesiniz? neyin peşinde olduğunuzu önce şu millete bi anlatın belki millet de destek verir size.

  İPE UN SERMEYE DEVAM - m.rozbilen

  Starburga Avrupa konseyi ile görüşmek üzere gidecek heyet dikkat etsin, o gün bir bahane ile gönderilmeyebilirler. Her ne kadar kanun yolları tüketilmeden AİHM'e gidilemiyorsa da yargımızın artık bir taraf gibi davrandığının herkesin malumu olduğuna göre,AİHM bundan böyle Türkiyeden müracaatları direk kabul edebilir.Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkı ise bir aldatmaca.Amaç AİHM'e davaların gitmesini engellemek, geciktirmek veya soğutmak.İpe un serdiğimizi bilmeyen yok.Yargımız hariç.