Gezi'den 'darbe' çıkardılar

Gezi'den 'darbe' çıkardılar
Gezi'den 'darbe' çıkardılar
Aynı gösteriye katılanların yolu iki farklı soruşturmayla ayrıldı. Birinde suç hükümeti yıkma, diğerinde polise direnme.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

İstanbul ’daki Gezi Parkı eylemlerine destek gösterilerinin Ankara ayağında gözaltına alınanlar hakkında iki ayrı soruşturma açıldı. Şüphelilerin bir bölümü ‘hükümeti yıkma’ girişimiyle, bir bölümü de sadece polise mukavemetle suçlandı.
Başkentteki protestolarda dört günde toplam 765 şüpheli gözaltına alındı. 338 şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Diğer şüphelilerin ifade işlemi devam ederken, gözaltı sayısının fazlalığı nedeniyle emniyette yer sorunu yaşandı.
Şüphelilerin bazıları Terörle Mücadele (TEM), bazıları Kaçakçılık, bazıları Organize, bir kısmı da Güvenlik Şube nezarethanelerinde tutuldu. Eylemler nedeniyle iki ayrı soruşturma başlatıldı. Bir soruşturmanın TMK 10. Madde ile görevli Ankara Başsavcıvekilliği’nce, diğerinin ise Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca sürdürüldüğü öğrenildi.
Şüphelilere sorgularında iki temel soru yöneltildi. TEM’de tutulan şüphelilere, olaylarla ‘hükümeti yıkmak ve uluslararası platformda hükümeti zor durumda bırakmak amaçlandığı’ vurgulanarak şu soru yöneltildi:
“Gezi Parkı’nda yapılan yol çalışmasını protesto adı altında ilimizde düzenlenen, cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemleriyle devlet otoritesini zaafa uğratmak, devletin iç güvenliğini, kamu düzenini bozmak, Başbakanlık, bakanlıklar ve TBMM binalarının işgal edilmeye çalışıldığı, kamu malına ve özel mülke zarar verilen, mevcut hükümeti yıkmak, uluslararası platformda zor durumda bırakmak amacıyla gerçekleştirilen eylemlere neden katıldınız? Bu eyleme katılma talimatını kimden aldınız? Kim organize etti?”
Onlar hükümeti yıkmamış
Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca sürdürülen soruşturma kapsamında Güvenlik Şube’de sorgulanan şüphelilere yöneltilen suçlamada ise ‘mevcut hükümeti yıkmak, uluslararası platformda zor durumda bırakmak’ ibaresi çıkarılarak “Başbakanlık, bakanlık ve TBMM binaları işgal edilmeye çalışılmıştır. Kamu malına ve özel mülke zarar verilen eylem esnasında polise mukavemette bulunarak engellediğiniz, polise taşlı sopalı saldırıda bulunduğunuz anlaşılmıştır” denildi.
Delil araya kaymış
Şüphelilere, bulundukları eylemlere ilişkin bazı fotoğraflar da gösterildi. TEM’de tutulan Zennure Karaaslan’ın sorgusu sırasında emniyet görevlileri, Hopa’daki olaylar sırasında ölen Metin Lokumcu anmasına ilişkin fotoğraflar da göstererek, “Bu siz misiniz?” diye sordu. Şüphelinin avukatı Saliha Þahin “Bu olayla ilgisi yok” diye itiraz edince polis “Bu görüntü araya kaymış, yanlışlıkla girmiş” dedi.
İstanbul’da 261 gözaltı
İstanbul’da ise önceki gün 180 kişi gözaltına alındı. Savcılığın talimatı üzerine 106 kişi emniyetten, diğer 74 kişi ise çıkarıldıkları adliyede savcılık tarafından bırakıldı. Hafta sonu yakalanan 81 kişiyle, gözaltına alınıp bırakılanların sayısı toplam 261 oldu.


  http://www.radikal.com.tr/113628211362828

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  UYAN ARTIK TÜRKİYEM - zamanegaribi

  Protestolar haklı bir birikimin sonucu meydana gelmiş ve bende katılıyorum bunlara ama artık amacına ulaşmıştır bitmesi gerekir. Çünkü Dünyadaki Egemen Güçler (arap baharını sosyal medya üzerinden planlayanlar da bu güçlerdi) bu olaylardan Türkiyede de bir çatışma ve kaos yaşatabilirmiyizin peşine düşmüş durumda. Bunda çok da şaşılacak birşey yok sonuçta onların tek derdi bu zaten. Ama dehşet verici olan hala halkımızın bu ucuz numaraları yemesi ve tarihten ders almamış olması, yazık yazık yazık...

  Yalan! - halukaka

  Direnişe katılan kimsenin ağzından "darbe" lafı çıkmıyor. Herkes ordunun işin içine karışmasına şiddetle KARŞI. Herkes bunun pasif (yani saldırı ve vandalizm içermeyen) bir halk hareketi olarak devam etmesi gerektiğinin altını özellikle çiziyor. Buna rağmen hükümet ve hükümete yakın kesimler hareketi "darbeci" diye yaftalamaya çalışıyor. Oysa insanların istedikleri tek bir madde altında özetlenebilir: devlet artık hoyratlığı bırakmalı, halkı dinlemeli ve halkın taleplerine ve (laiklik de dahil) hassasiyetlerine saygı göstermeye başlamalıdır. Bu kadar.

  Darbe - Turkuvaz

  Görünen o ki asıl darbeyi AKP yapmış veya yapmak üzereymiş. bazen kusura bakmayın bizi tuvalettede veya eşimizle birlikte olduğumuz sırada da gözetleyip, gözetlemediklerinden şüpheleniyorum. Türkiye Stalin döneminden beter oldu ve Doğu Almanyayı çoktan aratır bir ülke haline gitti. Franko ispanyası yaşanıyor ülkede. Şu gençliğin son uyarısına kulak verilmezse çok şey geç olacak. Kim darbe istiyor kimse istemez. Biz son darbenin artçı acılarını halen çeken bir kuşağız bu gençlik ise global, birbiri ile saniyede haberleşebilen yani bir dünyanın çocukları. Artık böyle hikayeler anlatmasınlar. Hep 12 Eylül masalı 1980 yılı ile 2013 yılı arasında 33 yıl geçmiş bu gençler ortalama 25 yaşında olsalar ne olduğunu bile tahayyül edemezler darbenin. Asıl bugünkü baskı sivil ve oligarşik baskıdır. Bunun da bitmesi lazım.

  Milletle alay ediyor islamci-irkci yetkililer - siradanbirisi

  Oradaki cocuklarin ellerinde saz var, halay cekiyorlar, sarki söylüyorlar. Ama sopali yobazlar polisin arkasina siginip barissever insanlara saldiriyorlar. Beter olsun böyle polis teskilati. Bu teskilat yeni bir iktidar döneminde acilen yenilenmelidir. Eski yetkililer, cemaatciler, alperenciler vs.. uzaklastirilmalidir.

  pes doğrusu - jooma

  aldıkları mesaj bu muymuş. nasıl suçlar ve mahkum ederiz mi? şunu anlamanız lazım artık sizin hukuğunuz hukuk değil bu yüzden artık insanları korkutmuyorsunuz. havuç sopa taktiğide kabak gibi ortada.

  Başbakanın ağzının çalımından belliydi böyle yapacakları. - brandywine06

  Darbe öcüsünü gene çekmeceden çıkardılar. Hani askeri vesayet geriletilmişti? Darbeyi kim yapacak? Varsa ordu içinde hala darbe yapacak birileri onları da tutuklayın. Sokaklardaki o gençleri gören herkes darbeyle en ufak bir ilgisi olamayacağını bilir. Öğrenciler mi darbe yapacak? Böylece Gül'ün ve Bülent Arınç'ın sözde ve yalnızca sözde kalan yumuşatmasının da hiçbir anlamı olmadığı ortaya çıktı. İzmirde twit atanları gözaltına almak için evini basan polis nereden çıkıyor yumuşama varsa? Ya bize yalan söylüyorlar ya da polise hakim değiller. Üçüncü bir seçenek yok.

  Fişleme - berkayhür

  Pantolonunun altındaki iç çamaşırının rengine kadar biliyorlar, sonra birileri de çıkıp neden olay çıkartıyorsunuz diyor. Sadece bu haber bile demokratik ülkelerde hükümetin kendiliğinden gitmesine neden olur, bizde kene çok, yapıştı mı gitmiyorlar.