Gezi'den Lice'ye,barış için mücadeleye

Gezi'den Lice'ye,barış için mücadeleye
Gezi'den Lice'ye,barış için mücadeleye
1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla BDP, ESP, EMEP, SDP, EHP, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, DİSK ve KESK'in de katılımıyla Kadıköy'de miting düzenlendi.

İSTANBUL - "Gezi'den Lice'ye barış için mücadeleye" sloganıyla düzenlenen mitingte konuşan BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Gönül isterdi ki, bayram havasında bir barış günü kutlayalım. Emperyalist güçler halkları katlederken kutlama yapamıyoruz. Ama bugün sizin varlığınız barışın teminatıdır. Asıl biz sizlerle gurur duyuyoruz" dedi.

BU ŞEREF DEĞİLDİR, ŞEREFSİZLİKTİR

BDP Kadın Meclisi üyesi Neslihan Harman'ın eski kocası tarafından öldürülmesine ilişkin de konuşan Demirtaş, "Kadınların katledildiği bir yerde kimse barıştan bahsedemez. Kadını katledilmesi gereken, boyun eğdirilmesi gereken varlıklar olarak gören zihniyetle mücadele edeceğiz. Burada en çok biz erkeklere görev düşüyor. Binlerce yıllık geri erkek zihniyetinden insanlık çıkmaz. Bu şeref değildir, şerefsizliktir, haysiyetsizliktir. Kadın sadece anamız, eşimiz, kardeşimiz değildir. Eşit birer yoldaştır. Kadının mücadelesi barışın ve özgürlüğün teminatıdır" diye konuştu.

ROBOSKİ'DE, GEZİ'DE SORMADINIZ, ŞİMDİ SORMALISINIZ

Suriye konusuna da değinen Demirtaş, Suriye'de Esad yönetimi ile ÖSO arasında seçim yapmak zorunda olmadıklarını kaydederek, "Bizim işimiz ezilen halkların yanında olmaktır. Ezilen halklar için üçüncü yol var. O da halkların kendi iktidarını kurduğu anlayıştır" dedi. Demirtaş, Suriye konusunda hükümeti de eleştirerek, "1. Dünya Savaşı'nda Ortadoğu'yu bu hale getiren İngiltere'den nasıl medet umuyorsunuz? Eli kanlı ABD emperyalizminden nasıl medet umuyorsunuz? Bölgeyi kan gölüne çevirip arkasından silah firmaları ve inşaat firmalarıyla rant yiyenlere 'Beraber barışı inşa edelim' diyorsunuz. Suriye'de Müslüman bir halkı katletmek için emperyalist devletlere çağrı yapıyorlar" diye konuştu. AK Parti'ye oy verenlere de seslenen Demirtaş, "Bu iktidarın İslami hassasiyetleri var, vicdanlı olur, sanarak oy verdiniz. Şimdi katliamlarının hesabını sormalısınız. Roboski'de, Gezi'de sormadınız, şimdi sormalısınız. AKP 'ye gönül verenler de savaş yanlısı değil, buna inanıyorum. Onlar da barış yanlısı. Ama onlar da seslerini yükseltmelidir. Senin ölün benim ölüm yoktur. Ortadaki ölüler hepimizin ölüsüdür. O nedenle ağlayacaksak hep birlikte ağlayalım ki, yarın hep beraber gülelim" diye konuştu.

Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın PKK 'lıların yerini sorduğunu söyleyerek, "PKK'lilerin yeri bellidir. Mekapın üstünde göğün altında yaşıyorlar işte. Kandil orada. Gel beraber gidelim. Terörist diyerek barışamazsın" dedi.

Miting, konuşmaların ardından Agire Jiyan, Erdoğan Emir ve Grup Vardiya'nın şarkılarıyla son buldu.


  http://www.radikal.com.tr/114879611487964

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Geziyi İtibarsızlaştırma - RadikalGokhan

  AKP'nin bir numaralı müttefiki BDP üzerine düşeni yapıyor. Gezi'deki haklı mücadeleyi Lice'de Türk askerini linç etmeye çalışırken öldürülen terör sempatizanlarıyla harmanlayıp Türk halkı nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışıyor. "PKK en çok Gezi'yi merak ediyor", "Öcalan Gezi'ye selam gönderdi", "BDP Gezi'de yanlış yaptı" minvalindeki haberlerin hepsi de bunun için yapılıyor. Farkındayız.

  TÜRKİYE'NİN EN DEMOKRAT PARTİSİ BDP. - m.rozbilen

  Bana göre,bazıları burun kıvırabilir ama Türkiye'nin en demokrat ve centilmen partisi BDP'dir. Diğer partiler, oy uğruna duyguları sömürü partileridir.Anti-demokratlıkla besleniyorlar.Bazı sol partileri tenzih ederim.Her türlü insan haklarının yanında yer alan, din ve dini sembolleri istismar etmeyen ama herkesin de inancına saygı gösteren BDP'yi kutlarım.Dünya BARIŞ Günü dolayısiyle herkese barış dolu bir dünya diliyorum.

  Şimdi barış diyenler keşke kimyasal silahlarla çocuklar öldürüldüğünde de aynı tepkiyi verseydi - huberhirsch

  Suriye'de halihazırda barış yok, savaş var, tam 2,5 yıldır! O savaşın devlet tarafında bir diktatör var ve o diktatör muhaliflerini kimyasal silahlar da dahil olmak üzere her şekilde öldürmekten çekinmiyor. Barış istiyorsak bu diktatörün düşürülmesi ve idam edilmesi gerektiğini savunmalıyız. Suriye'de katil devlete karşı savaşan devrimcilere selam olsun.

  bagzı seyler - UNDECLARED50

  Mekabın üstünde göğün altında Adonis şiir yazar. Şiirin bir dizesi Lice bir dizesi Gezi olur. O seni merak eder, sen onu. Orta Doğu’nun kapısından özgürlük girer; 1. Tahrir'e kadar Tarih olur..