Gezi'nin arkasında CHP var

Gezi'nin arkasında CHP var
Gezi'nin arkasında CHP var
Başbakan Erdoğan, Gezi eylemlerinde CHP'li vekillerin ön saflarda olduğunu belirterek "Sandıktan çıkamayacaklarını anladılar" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün Uluslararası KOBİ Şûrası’nda yaptığı konuşmada CHP ’yi eleştirdi. Milletin CHP’ye tek başına iktidar vermeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan , “CHP bunu Mısır’a anlatabilseydi Mısır da bunlardan ders alırdı. Gençlerimiz demokrasiye sahip çıkacak, yeni 12 Eylül’e izin vermeyecektir. 27 Mayıs’tan bu yana iktidar olamadılar. Bu millet ebediyete kadar o partiye tek başına iktidar vermeyecektir” dedi.
CHP’nin kendilerini savaş yanlısı olmakla suçlamasına sert tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi: “Bizi savaş yanlısı olmakla suçluyor. Soruyorum şimdi; 110 bin insan katledilirken siz neredesiniz? Kadınlar, çocuklar ölüyor siz neredesiniz? Ey ana muhalefet neredesiniz? Şimdi utanmadan sıkılmadan çıkıp bizi savaş yanlısı ilan ediyorlar. Ana muhalefet rejimin yanında, biz de mazlumun yanındayız. Farkımız bu. Muhalefete göre Esad öldürürse iyidir. Reyhanlı’da 53 kardeşimizi katlettiler. Arkasından CHP’yi Şam’a götüren Gezi olaylarında da CHP ve CHP’li vekiller yatmaktadır. Çok açık ve nettir. Sandıktan çıkamayacağını anlayanlar sokak ve caddelere umut bağlıyor. Fazla değil 6 ay kaldı, 6 ay sonra sandık önümüze geliyor.”

Sarhoş gezmeleri isteniyor

Alkol yasağı konusunda getirilen eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, Batı ülkelerini örnek verdi. “Gitsinler Amerika’ya baksınlar, Batı’ya baksınlar. Bakınca daha çok şeyler yapmamız gerektiğini görecekler” diye konuşan Başbakan, “Bunları bildikleri halde, genç yavrularımızı dahi sarhoş gezdirecekler. Ondan sonra da kazada çocuğum öldü feryat. Sadece senin çocuğun içtiği için ölmüyor. İçmediği halde çarpılan ölen insanlar var, onlar ne olacak? Öldüren gibi muamele de görmüyor. Alkol olayı hafifletiyor, nedir bu ödüllendirme oluyor. Bu konuda hassasız. ‘Din böyle emrettiği için böyle yapıyorlar’ diyorlar. Böyle yanlış olabilir mi? Bütün anayasayı böyle ele mi alacaksınız? Musevilerde kalkıp da böyle emrettiği için böyle bir yargılamanın yapıldığını duydunuz mu?”
Başbakan Erdoğan konuşmasında Suriye konusuna da değindi. Şam rejiminin, kimyasal silahları denetime açacağı yönündeki taahhüdü ve Rusya’ya verebileceğine dair açıklamasıyla sürecin farklı bir boyut kazandığını söyleyen Erdoğan, bu yolla rejimin “daha fazla katliam yapabilme” için zaman kazandığını iddia etti. Erdoğan, “Biz de diyoruz ki; ölüm ölümdür, kullanılan silah ne olursa olsun” diye konuştu.