Gezi'nin bilançosu: 4 ölü, 8000 yaralı

Gezi'nin bilançosu: 4 ölü, 8000 yaralı
Gezi'nin bilançosu: 4 ölü, 8000 yaralı
TTB'nin açıkladığı rapora göre 31 Mayıs-24 Haziran arasındaki olaylarda 4 kişi öldü 60'ı ağır olmak üzere 8 bin kişi yaralandı, 11 kişi gözünü kaybetti, 103 kişi kafa travması geçirdi

Radikal.com.tr - Raporda yaralanma şikayetleri şöyle sıralandı: Biber gazına bağlı yüzeyel yangılar ve solunum sıkıntıları, astım krizi, epilepsi atakları, yakından atılan biber gazı kapsülleri, plastik mermiler ve darp nedenli kas-iskelet sistemi yaralanmaları (yumuşak doku zedelenmeleri, kesiler, yanıklar, basit kırıklardan sekel bırakacak ciddiyete sahip açık/kapalı kırıklar), kafa travmaları, plastik mermilerden kaynaklı görme kayıplarına varan göz problemleri ve karın içi organ yaralanmaları. Raporda, “Bu bulguların bir kısmı plastik mermi, darp gibi sebeplerle oluşmuşsa da önemli bir bölümünün doğrudan veya yakından atılan gaz kapsülleri ile ilgili olduğu bilinmektedir. Güvenlik güçleri giderek daha farklı kimyasal maddeler kullanmakta, müdahalelerin şiddeti ve sağlık etkileri artış eğilimi göstermektedir” denildi.

TTB, gazdan etkilenenlere yönelik veri çalışmasında 11 bin 155 yanıt üzerinden yeni bir değerlendirme yaptı:

* Yüzde 65’i) 20-29 yaş grubunda. 30-39 yaş grubu ise ikinci sırada.

* Yüzde 53’ü kadın

* Etkilenenler 41 farklı ilde dağılmıştır, Yüzde 94,8’i üç büyük ilden. İstanbul yüzde 64,5 ile ilk sırada.

* Yüzde 68,5 oranında gazdan “çok yoğun” etkilenmişlerdir. Her on kişiden biri...

* Yüzde 30’u kimyasal gaza 1 metreden az, yüzde 38’i de 1-5 metre arasında mesafeden maruz kaldı.

* Yüzde 53’ü ise farklı zamanlarda toplam 1-8 saat arasında, yüzde 11’i 20-24 saat arasında kimyasallara maruz kaldı.

* Gaz fişeği nedeniyle toplam yaralanma yüzdesi %7 olarak tespit edilmiştir. Yaralanma bölgeleri verileri gaz bombalarının insanları hedef alarak ateşlendiğini düşündürmektedir.

* Yaralanma şiddetine dair belirtilenler arasında sıyrıklar ve kızarıklık ilk sıralarda. 191 açık yara ve 31 kırık var

* Yüzde 92’si sağlık yardımı almamış ya da çevresindeki gönüllülerden almıştır. Yüzde 5’i hastane gitti.

* Raporda, “Tıbbi literatürde “kimyasal silahlar” başlığında ele alınan ve insan sağlığına ve çevreye zararları çeşitli çalışmalarla ortaya konan, uzun dönemli etkileri konusunda çok ciddi kuşkular bulunan bu maddelerin bu denli yoğun ve keyfi biçimde zarar vermek üzere kasıtlı kullanımı insan haklarına aykırıdır. Biber gazı ve benzeri gösteri kontrol ajanlarının bir an önce yasaklanmalıdır” denildi.