Gezi'nin çocukları hakim karşısında

Gezi'nin çocukları hakim karşısında
Gezi'nin çocukları hakim karşısında
Gezi eylemlerine katıldıkları için haklarında dava açılan 11 çocuk hakim karşısına çıktı. Mahkeme 3 çocuğun beraatına karar verirken 8 çocuk yönünde ise davayı erteledi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARAGezi eylemlerine katıldıkları için haklarında dava açılan 11 çocuk hakim karşısına çıktı. Mahkeme 3 çocuğun beraatına karar verirken 8 çocuk yönünde ise davayı erteledi. Beraat eden çocuklardan D.T’nin babası çocuğun darp edildiğine ilişkin kanlı tişörtünü mahkemeye delil olarak sundu. Mahkeme de söz konusu tişört dava dosyasına koydu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi eylemlerine katıldıkları için 11 çocuk için “Kanuna aykırı toplantı ve göster yürüyüşüne silahsız katılmak, ihtira rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla dava açmıştı. Çocukların yargılandığı davaların duruşmaları arda arda yapıldı. Ankara 4. Çocuk Mahkemesinde görülen duruşmalarda 8 çocuk hakkındaki dava ertelendi. Mahkeme 3 çocuğun hakkında ise beraat kararı verdi.

Avukat baba tanık
Beraat eden üç çocuktan biri olan D.T‘nin avukat babası da duruşmada tanık olarak dinlendi. Ayhan Tuncer, olay anı ve oğlunun gözaltına alınma sürecine ilişkin şunları belirtti:

“Olay günü 1 Haziran’da çocuğumla Güvenpark civarında beraberdim. Bir anda Kızılay’ın orta yerine 20-30 gaz bombası atıldı. Polis öncesinde uyarı falan da yapmadı. Göz gözü görmüyordu. Oğlumu güçlükle bulduğumda ağzından burnundan sular, gözünden yaşlar geliyordu. Panik atak gibi bir hali vardı. Sırt çantası eşyaları yerlere yayılmıştı. Daha sonra bir andan gözaltına alındı. Zor bela çocuğumu alındığı polis otobüsünün içinde gördüm.”

Kanlı tişört mahkemede
Oğlu D.T’nin gözaltına alındığında polisler tarafından dövüldüğünü de söyleyen Ayhan Tuncer, “Oğlumun ağzını burunun iki dakikada kan revan içinde bırakmışlardı. Çocuğu arkadan plastik kelepçeyle kelepçelemişlerdi. Alın bu da çocuğun o gün giydiği Beşiktaş tişörtü, özellikle yıkamadık. Üzerindeki kanlar polisin akıttığı oğlumun kanıdır” dedi. Tuncer beyanlarının ardından söz konusu formayı mahkeme heyetine sundu. Mahkeme heyeti, söz konusu tişört dava dosyasına koydu. Beraat eden diğer çocuklar A.Ö ve O.A ise yaptıkları savunmalarda, olaylara katılmadıklarını sadece fotoğraf çektiklerini ancak daha sonra apar topar gözaltına alındıklarını söyledi.