Gezi'nin çocukları hakim karşısında

Gezi'nin çocukları hakim karşısında
Gezi'nin çocukları hakim karşısında
Gezi eylemlerine katıldıkları için haklarında dava açılan 11 çocuk hakim karşısına çıktı. Mahkeme 3 çocuğun beraatına karar verirken 8 çocuk yönünde ise davayı erteledi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARAGezi eylemlerine katıldıkları için haklarında dava açılan 11 çocuk hakim karşısına çıktı. Mahkeme 3 çocuğun beraatına karar verirken 8 çocuk yönünde ise davayı erteledi. Beraat eden çocuklardan D.T’nin babası çocuğun darp edildiğine ilişkin kanlı tişörtünü mahkemeye delil olarak sundu. Mahkeme de söz konusu tişört dava dosyasına koydu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi eylemlerine katıldıkları için 11 çocuk için “Kanuna aykırı toplantı ve göster yürüyüşüne silahsız katılmak, ihtira rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla dava açmıştı. Çocukların yargılandığı davaların duruşmaları arda arda yapıldı. Ankara 4. Çocuk Mahkemesinde görülen duruşmalarda 8 çocuk hakkındaki dava ertelendi. Mahkeme 3 çocuğun hakkında ise beraat kararı verdi.

Avukat baba tanık
Beraat eden üç çocuktan biri olan D.T‘nin avukat babası da duruşmada tanık olarak dinlendi. Ayhan Tuncer, olay anı ve oğlunun gözaltına alınma sürecine ilişkin şunları belirtti:

“Olay günü 1 Haziran’da çocuğumla Güvenpark civarında beraberdim. Bir anda Kızılay’ın orta yerine 20-30 gaz bombası atıldı. Polis öncesinde uyarı falan da yapmadı. Göz gözü görmüyordu. Oğlumu güçlükle bulduğumda ağzından burnundan sular, gözünden yaşlar geliyordu. Panik atak gibi bir hali vardı. Sırt çantası eşyaları yerlere yayılmıştı. Daha sonra bir andan gözaltına alındı. Zor bela çocuğumu alındığı polis otobüsünün içinde gördüm.”

Kanlı tişört mahkemede
Oğlu D.T’nin gözaltına alındığında polisler tarafından dövüldüğünü de söyleyen Ayhan Tuncer, “Oğlumun ağzını burunun iki dakikada kan revan içinde bırakmışlardı. Çocuğu arkadan plastik kelepçeyle kelepçelemişlerdi. Alın bu da çocuğun o gün giydiği Beşiktaş tişörtü, özellikle yıkamadık. Üzerindeki kanlar polisin akıttığı oğlumun kanıdır” dedi. Tuncer beyanlarının ardından söz konusu formayı mahkeme heyetine sundu. Mahkeme heyeti, söz konusu tişört dava dosyasına koydu. Beraat eden diğer çocuklar A.Ö ve O.A ise yaptıkları savunmalarda, olaylara katılmadıklarını sadece fotoğraf çektiklerini ancak daha sonra apar topar gözaltına alındıklarını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/116571411657146

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Berkin Elvan - ellialti

  Bu cesur gençler geleceklerine sahip çıkıyorlar, bizim de onlara sahip çıkmamız gerekir. Berkin Elvan'ı unutmayalım, unutturmayalım.

  Gezi Nedeniyle Yargılanması gerekenler - user327654

  1. Başbakan: Tahrik, suça teşvik, suç teşkil eden emirleri verme nedeniyle, 2. AKP: Suç işleyen başbakana destek, işlenen suç karşısında ihmalkarlıktan öte giden, suçu ve suçluyu övmek nedeniyle, 3. İstanbul ve diğer illerin Valileri: Suç teşkil eden emirleri vermek, dezenformasyon yaparak, suçlu polisleri saklamak, yataklık yapmak 4. Emniyet Müdürleri: Suç olan emirleri yerine getirmek için astlarına emir vermek 5. Polis ve diğer emniyet birimleri hem kurum, hem de şahıs olarak: Suç işlemek, yersiz, haksız şiddet uygulamak, cinayet, adam yaralama, sakat bırakma (göz çıkarma, beyin kanamaları, kemik kırıkları vb.), suçu örtbas etmek için delilleri karartmak, kask numaralarını saklayarak suç işleyenlerin bulunmasını önlemek, emir verilmediği hallerde bile göstericilere karşı şiddet kullanmak. 6. Sivil faşistler AKP gençlik ve diğer örgütleri: cinayet, linç, adam öldürmeye tam teşebbüs, pala ile saldırmak, tecavüz, taciz vb. 7. Medya Kuruluşları: Meslek ilkelerine aykırı yayın, dezenformasyon, yalan haber, görevlerini yerine getirmeye çalışan gazete ve tv'cilere işten çıkartma, soruşturma açma şeklinde baskı vb. 8. İftiracılar: Başbakanın emri üzerine komşularını ve diğer insanları şikayet ederek hayatlarını karartmaya kalkmak... Liste bitmiş değildir.....!

  beşiktaş forması - ernest17

  çocuğun üzerindeki kanlı beşiktaş formasının dava dosyasına konmasıyla bence dava kapanmıştır. küçük bir gezi direnişi özeti olmuş

  bozuk neşe - Bratz

  Çocuklara bile uygulanan bu orantısız şiddetin amacı nedir? Polisin her zaman baskın bir güç olacağınımı kanıtlamak istiyorlar? İstediğimizi yaparız mı demek istiyorlar? İnsanları korkutup anayasal sistemin kimse tarafından sorgulanmamasınımı istiyorlar? Evet onlar düşünmeyen itaatkar bir toplumun bozulmamasını istiyor,

  bu kadarınada pes doğrusu. - okkes cavus

  çocuk denecek yaşta ki insanlar eyleme katıldıdiye, polisin göz altına alması nasıl bir vijdan nasıl bir insanlıktır. bu çocuklar eylemin nedenini bilecek konumdamıdır. ikicisi polisin çocukları dövmesi ve mahkemelik olması dahi bir garipliktir acıdır çirkindir. eylemlerde polisin insanlara davranış biçimi gayri insanidir. buda ülkemiz için üzücü bir görüntüdür.......

  Ne Hükümet Ama! - user1107643

  Bacak kadar cocuktan bile ödü kopan bir hükümet!