Gezi'ye desteğe 4 sınır dışı

Gezi'ye desteğe 4 sınır dışı
Gezi'ye desteğe 4 sınır dışı
Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 yabancı uyruklu dün serbest bırakıldı. Bu kişilerden 4'ü için sınır dışı kararı alındı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul’daki Taksim Gezi Parkı protestolarında gözaltına alınan 64 kişi daha dün serbest bırakıldı. Gezi eylemlerine destek verdikleri gerekçesiyle 6’sı İstanbul’da olmak üzere gözaltına alınan 7 yabancı uyruklu da dün savcılıktan salıverildi. Bu kişilerin iddiaların aksine diplomatik pasaport taşımadıkları, eğitim ve turizm amacıyla Türkiye’ye geldikleri öğrenildi.

Provokatör değil, öğrenci

Bazı gazetelerde ‘ajan’, ‘provokatör’ olmakla suçlanan yabancılardan ikisinin Fransız, birinin Yunan, birinin ABD, birinin Alman, ikisinin de İran vatandaşı olduğu; isimlerinin de Majit M., Lorraine K., Bastian D., Celine R., Georgias L. ve Shayan S. olduğu öğrenildi. İstanbul’da savcılıktan serbest bırakılanlardan 4’ü deport (sınır dışı) edilmek üzere Kumkapı’da bulunan Yabancılar Şubesi’ne götürüldü. Yabancı uyrukluların savcılık sorgularında eylemleri izlemek için Taksim’e gittiklerini söyledikleri belirtiliyor. Polisin yabancılarla ilgili ellerinde herhangi bir görüntü ve fotoğraf kaydının olmadığı, eylemler sırasında ‘pasif direniş’ diye tabir edilen grubun dağılmaması sonrası gözaltına alındıkları öğrenildi.

Diplomatik pasaportları yok

Öte yandan ABD ve İngiltere büyükelçilikleri de, gözaltına alınanlar arasında diplomatik pasaportlu vatandaşları olduğu yönünde kendilerine bilgi ulaşmadığını açıkladı. Başbakan Tayyip Erdoğan da Tunus’ta yaptığı açıklamada, 7 yabancı uyruklunun gözaltına alındığını belirterek, “Bunların hiçbirinin diplomatik pasaportu yok” dedi. İçişleri Bakanı Muammer Güler ise İstanbul’da 6 ve Ankara’da 1 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. Öte yandan hedef haline getirilen yabancı uyrukluların hikâyeleri de belli olmaya başladı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Fransız Lorraine K’nın, 4 Haziran Salı günü sabaha karşı Taksim Gümüşsuyu’nda gözaltına alındığı ortaya çıktı. Final sınavına girmesi engellenen K’nın, sınır dışı edilirse Galatasaray’da geçirdiği bir dönemin tamamı yanmış olacak.

Üniversiteden destek

K’ya destek olmak üzere Galatasaray Spor Kulübü Başkan yardımcısı Adnan Öztürk, Yabancılar Şubesi’ne gitti. K’nın İletişim Fakültesi’ndeki hocası Özgürol Öztürk ise “Lorraine neden oradaydı” sorusuna şu yanıtı verdi: “ Haber yapmak için. Benim yürüttüğüm bir derste hazırlanan dergide zaten bu sene yapılan protestolarla ilgili bir makalesi vardı.”


Geçit inşaatından (üstte) düşerek ölen Komiser Sarı’nın
öğretmen eşi Eda Sarı’nın ilk çocuğunu dünyaya getirmek
üzere olduğu öğrenildi.

Komiser gösterici peşinde can verdi

Taksim Gezi Parkı eylemlerinden üçüncü ölüm haberi geldi. Adana’da, AK Parti önünde toplanan gruplara müdahale ederken altgeçit inşaatından düşen 30 yaşındaki Komiser Mustafa Sarı yaşamını yitirdi. Daha önce de İstanbul ve Antakya’da 2 gösterici hayatını kaybetmişti.
Gezi Parkı protestolarına destek amacıyla önceki gece saat 23.00 sıralarında AK Parti İl Başkanlığı önünden geçen 500 kişilik grup, “Hükümet istifa” sloganları attı. Polis de tazyikli su sıkarak müdahale etti. Ardından göstericileri kovalamaya başladı. Gecenin karanlığındaki kovalamaca sırasında Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’ndan koşarak bu bulvarı Atatürk Caddesi’ne bağlayacak olan altgeçit inşaatından geçip göstericilerin önüne kesmek isteyen Komiser Mustafa Sarı, 5 metre yüksekten altgeçide başının üzerine düştü. Ağır yaralanan komiser hastanede tüm çabalara rağmen yaşamını yitirdi.

YURTTA GEZİ PARKI GÜNLÜĞÜ
HATAY

Kanaat önderleri eylemi engelledi
Merkez Antakya ilçesinde yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in oturduğu Armutlu Mahallesi’nde, kanaat önderlerinin araya girmesiyle kol kola giren mahalle sakinleri, önceki gece gençlerin sokağa çıkmasını önledi. Günlerdir gazlı müdahaleye sahne olan Antakya’da bir grup ise otomobilleriyle korna çalarak tur attı.

RİZE

Ambulansı dahi engellediler
Rize’de, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto eden Türkiye Gençlik Birliği üyesi yaklaşık 25 kişi, bir grubun saldırısına uğradı. Sayıları kısa sürede 500’ü bulan ve kimisinin elinde bıçak bulunan öfkeli kalabalık, bir kızın bulunduğu ambulansın hareket etmesini dahi engelledi. Olayı, belediye başkanı yatıştırdı.

ANTALYA

Çadır sayısı 4’ten 40’a yükseldi
Antalyalılar kendi ‘Gezi Parkı’nı oluşturdu. 3 gün önce 4 çadırla başlayan eylemde kurulan çadırların sayısı 40’a ulaştı. Kentte her akşam yaklaşık 3 bin kişi direnişe destek amacıyla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıyor. Meydanın bir tarafında öğrenciler çadırlarda beklerken, bir başka köşede ise çevreciler nükleer karşıtı açıklamalar yapıyor.

SİVAS

Dostum bana taş atma!
Polis ve göstericiler arasındaki gerginliğin ardından Sivas’ta Emniyet Müdürlüğü internet sitesine konulan şiir dikkat çekti. Başkomiser Fırat Yaldız’ın kaleme aldığı ‘Dostum’ adlı şiirde, ‘Bana taş atma dostum, çiçekli bir dünyanın hayali ile yaşıyorum’ ibareleri dikkat çekti.

ANKARA

Eylem bilançosu: 4355 yaralı, 2 ölü
Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye genelindeki Gezi Parkı eylemlerinde 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, binlerce kişinin de yaralandığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı ve valilikler ise yaralılar konusunda sessizliklerini koruyor.
TTB’nin yayımladığı rapora göre, 5 Haziran saat 18.00 itibariyle, 4355 kişi yaralandı. Antakya ve İstanbul’da birer kişi bu olaylarda hayatını kaybetti. Yaralılar arasında 47 kişi yoğun bakıma alınırken Ankara’da 2, Eskişehir’de ise 1 kişinin hayati tehlikesi bulunuyor. Eylemlerde yaralanan 10 kişide görme kaybı oluşurken, 1 kişinin dalağı alındı. Rapora göre, İstanbul’da 12’si ağır 1505, İzmir’de 2’si ağır 800, Antakya’da 3’ü ağır 161, Ankara’da 19’u ağır 1088, Adana’da 5’i ağır 117, Eskişehir’de 3’ü ağır 300, Muğla’da 1’i ağır 50, Bursa’da 2, Balıkesir’de 155, Kocaeli’de 10, Antalya’da 1’i ağır 150 kişi yaralandı. Dün bir polisin düşmeye bağlı yaşamını yitirmesiyle de ölü sayısı 3’e yükseldi.

İSTANBUL

Lami’nin hayati tehlikesi sürüyor
Gezi Parkı eylemlerinin 4’üncü gününde Taksim Meydanı’ndaki polis müdahalesi sırasında başına isabet eden gaz bombası kapsülüyle ağır yaralanan Lobna Al Lami’nin (34) sağlık durumu ciddiyetini koruyor. İki kez beyin ameliyatı geçiren Al Lami geçen cumartesiden bu yana yoğun bakımda uyutuluyor.