Gezi'ye destek veren Özyeğin Ü. Rektörü istifaya mı zorlandı?

Gezi'ye destek veren Özyeğin Ü. Rektörü istifaya mı zorlandı?
Gezi'ye destek veren Özyeğin Ü. Rektörü istifaya mı zorlandı?
Özyeğin Üniversitesi rektörü Profesör Erhan Erkut'un, Gezi Parkı Direnişi sürecinde gösterdiği tavır nedeniyle mütevelli heyeti tarafından istifaya zorlandığı iddia edildi.

Gezi olayları sırasında Özyeğin Üniversitesi öğrencisi bir eylemcinin serbest bırakılması için üniversite avukatını devreye sokan Rektör Erhan Erkut istifa etti.

Rektörlük görevini bırakan ancak aynı üniversite ders vermeye devam edeceğini açıklayan Erkut’un istifasında mütevelli heyetinin Gezi olayları sırasındaki tutumu nedeniyle Erkut’a yaptıkları baskının etkili olduğu iddia edildi.

1 Temmuz itibariyle görevi bırakan Erkut, görevinden ayrılmasının ardından öğrencilerine şöyle bir mail attı:

Değerli Özyeğin Üniversitesi mensupları,

1 ocak 2008’de başladığım rektörlük görevim süresince bana duyulan güven ve sunulan fırsatları, tüm deneyim ve yetkinliklerim, ve sizlerin emsalsiz desteğiyle birleştirerek üniversitemiz için birlikte çok sağlam bir temel attık. Artık üniversitemiz kuruluş sürecini büyük ölçüde tamamladı ve büyüme sürecine girdi. Eminim bu sürecin benim için keyifli olduğu kadar yorucu olduğunun sizler de farkındasınız.

Bundan sonra üniversitemizin ikinci dönemi, yani büyümesini tamamlama ve kurumsallaşma dönemi. Bu dönemde gereken rektör formasyonunun kuruluş döneminden daha farklı olması gerektiğini baştan beri düşündüğümü biliyorsunuz. Açıkçası kendimi hep “kuruluş dönemi rektörü” olarak gördüm, ve kanımca kuruluş dönemimiz sona erdi.

1 Temmuz itibariyle rektörlük görevimden ayrılacağımı ve görevimi rektör vekili olarak Prof. Dr. Esra Gençtürk’e devredeceğimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Özyeğin Üniversitesi’nde bir öğretim üyesi olarak görevime devam edeceğim ve rektör vekilimize tüm gücümle destek olacağım.

Ortada hep birlikte yarattığımız bir eser var ve bunun idealimizdeki üniversiteye doğru evrilmesine destek vermeye hepimizin devam edeceğine hiç şüphem yok. Bana vermiş olduğunuz desteklerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aynı desteği rektör vekilimiz Esra Gençtürk’e de vereceğinize inanıyorum. Üniversitemizi gelecekte güzel günler bekliyor. Hep birlikte yola devam edeceğiz, ve üniversitemizi layık olduğu yere taşıyacağız.

sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Erhan Erkut

MEZUNİYETTE KONUŞTU
Üniversitenin kurucu rektörü de olan Erhan Erkut öğrencilerine mezuniyet töreninde yaptığı bir konuşma ile veda etti.

BİLDİRİDE İMZASI VARDI
Aralarında üniversitenin rektörü olan Prof. Dr. Erhan Erkut'un da olduğu 225 Özyeğin Üniversitesi çalışanı Gezi Parkı direnişi sürecinde polis şiddetini kınayan bir bildiri yayınlamıştı.

İşte o bildiri:

Özyeğin Üniversitesi mensupları olarak, Taksim'de ve Türkiye 'nin çeşitli yerlerinde barışçıl bir şekilde protesto haklarını kullananlara karşı uygulanan ölçüsüz ve şiddet dolu müdahaleleri kınıyor, kentine sahip çıkan bireylerin ve toplulukların katılım haklarını yok sayan, farklı düşünce ve hayat tarzlarına karşı tahammülsüz yönetim anlayışını protesto ediyoruz.

Ölçüsüz şiddeti uygulayan kolluk kuvvetleri kadar bireylerin haklarını ve özgürlüklerini korumakla görevli bütün yetkilileri olanlardan sorumlu tutuyoruz.

Olaylara gözünü kapatarak halkı bilgilendirme görevini yerine getirmeyen ana akım medyayı da bir an önce sorumluluklarını yerine getirmeye ve özür dilemeye davet ediyoruz.

Yöneticileri yıkımları durdurmaya, halkın birçok haklı nedenden dolayı yoğun tepki verdiği projelerden vazgeçmeye, uygulanan orantısız şiddeti sonlandırmaya çağırıyoruz.


  http://www.radikal.com.tr/113983511398359

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ///// - Al Capone

  AKP terroru devam ediyor

  Yani - Mrfar

  simdi yorumcular/okuyucular uni. idarecisi bu zat dogru yapiyor diyecek ve bizde inanacagiz.Uni.ler ve ögrencileri(rektör,dekan degil) bilim ,tartisma kurumlari olmali/dir.Özel hayatinda su veya bu poli.yi desteklersin ,yuruyus yaparsin unvan/mevki/nufuzunu kullanmadan kimsede sana bisey dememeli ama isini ,unvanin,kurumunu bulastirirsan kirmizi kart yersin.

  akademi - 35m

  Erhan Hoca iyi bir akademisyen, yönetici ve insandır. Özyeğin Üniversitesini çok iyi bir yere getirmiştir. Keşke Mütevelli Heyeti onun arkasında durabilseydi.

  Diren hocam - vancetti

  Diren hocam, Türkiye'nin yüzde 50 si direniyor. Zalimler korkak olur hocam,Siz cesur olduğunuzu kanıtladınız. Saygılar, sevgiler sizin olsun.

  gerçek akademisyen - drhilmi

  Bir hocanın söyleminin büyüklüğüne, bir de aşağıdaki yoruma bakın. Bu ülkede IQ farkları başka hiçbir ülkede olmadığı kadar keskin. Sorunun sebebi de çözümü de bu aslında.

  Resip adli arkadasa - yorumcu-okuyucu

  Rektorun altina imza attigi bildiri yeterince yasal bir zemin degil mi? O bildiride yalan, iftira, siddete sevk edici bir ifade var mi? Neyi elestiriyorsun anlamak guc.

  helal olsun - kuantus

  Özyeğin Üniversitesi'nin bildiriye imza koyan çalışanlarına helal olsun demek isterim. Üniversite siyasetten bağımsız bir kurum değildir zaten. Doğrunun, haklının yanında bulunmalıdır üniversitelerimiz. Gezi eylemlerinde görüş farkı değil, insan olup olmama farkı vardır. Demokratik protesto hakkını savunmak particilik anlamında siyaset yapmak değildir. Esas bu hakka karşı gösterilen şiddetin yanında durmak ya da aynı anlama gelmek üzere sessiz kalmak ne insanlığa, ne vicdana sığar. Bunu da farklı görüşlerden tüm kesimlerin bir araya gelebilmesinden zaten görüyoruz. En nihayetinde bu olayla gündeme gelen bir üniversiteye çocuklarını severek gönderecek fazlasıyla vicdan sahibi, onur sahibi insan olduğunu son bir ay zaten bize göstermiştir.