Gezi'ye katılan dansçılara terör savcısından soruşturma

Gezi'ye katılan dansçılara terör savcısından soruşturma
Gezi'ye katılan dansçılara terör savcısından soruşturma
Emniyete gönderilen bir ihbar mailinde, iki dans okulu sahipleri ve eğitmenlerinin, facebook sayfalarında takipçilerine "Gezi eylemlerine katılım çağrısı yaptıkları" şikayeti üzerine, terör savcılığı dansçılar hakkında soruşturma başlatılması talimatı verdi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Gezi Eylemleri nedeniyle polise 1 Haziran 2013 günü bir ihbar maili gönderildi. İhbar mailinde iki dans okulunun sahiplerinin isimleri verilerek, bu kişilerin kendi okullarına devam eden kişilere yönelik, Güvenpark ve Kuğulu Park’taki eylemlere katılması çağırısı yaptıkları belirtildi. İhbar mailinde dans okulu sahiplerinin ve eğitmenlerin “eylemlere katılım” çağrısı ile provakatörlük yaptığı bu nedenle gerekli işlemlerin yapılması istenildi.

ÖRGÜTLERLE BAĞLANTISI VAR MI
Bu ihbar mail üzerine Emniyet görevlileri, TMK 10. Madde ile görevli savcıya başvurdu. Savcı da ihbarda ismi geçen ve provakatörlükle suçlanan dans okulu sahipleri ve eğitmenlerin facebook adreslerinde araştırma yapılarak, “terör örgütü/ örgütleriyle” bir bağlantısının olup olmadığını araştırılması talimatını verdi. Savcılığın bu talimatı üzerine söz konusu kişilerde TEM’de ifadelerine başvuruldu.

POLİSİN AĞAÇ ALERJİSİ
Şüpheli olarak tanımlanmayan dansçılara şu ilginç soru yönetildi: “Facebook sayfasının profil resminde ağaçlara sarılmış insanların olduğu görülmüş, ayrıca ‘Bu akşam parkta düzenlediğimiz dans gecesi iptal. Ülkemizde yaşanan Gezi Parkı protestoları 16. güne girerken, her geçen gün artmakta olan olayların üzüntüsü içindeyiz’ şeklinde paylaşımların bulunduğu anlaşılmıştır. Profildeki resim size mi ait? Ne tür paylaşımlarda bulundunuz? Konu hakkında bildiklerinizi anlatınız?”

KATILIM ÇAĞRISI YAPMADIM
İsmi saklı tutulan kişi de söz konusu soruya, Gezi Park eylemlerine katılım çağrısı yapmadığını vurgulayarak, “Ben kesinlikle Gezi Parkı eylemlerine ilişkin Ankara ve diğer illerde düzenlenen protesto eylemlerine katılmadım. Sanal ortamda ise beğendiğim bazı görüntüleri paylaştım. Benim bildiğim kadarıyla ülkede Gezi Parkı eylemleriyle ilgili oluşan sıkıntılı bir ortamda dans gecesi düzenlemenin hoş olmayacağı düşünüldüğünden etkinlik iptal edildi. Ben eylemlere katılmaya ilişkin herhangi bir davet almadım. Ben Gezi olaylarını desteklemiyorum. Benim Facebbok’ta paylaşmış olduğum konu dans gecesinin iptal olduğunu bildirmek ve kimsenin boş yere dans gecesine gitmelerini engellemekti” yanıtını verdi.

GİZLİ SORUŞTURMA VAR İDDİASI
Avukat Doğan Erkan, Emniyette kendilerine dans okulu ve eğitmenlerinin bilgi amaçlı çağrıldıklarını söylemelerine rağmen, ifade işlemi yapıldığını dikkat çekerek “Bu durum açıkça bilinen soruşturmalar dışında bir soruşturmanın sürdürüldüğünü ortaya koymaktadır. TEM’e çağrılan kişilerin ifadelerinin alınması, bir gizil soruşturma olduğunu da ortaya koymaktadır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114140811414085

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ağaç ve ceza - Turkuvaz

  demekki Faşizm ağaçtan da korkuyormuş. Tabii korkar güzel olan ne varsa ondan korkuyor zaten. Güzel bir yüzü yokki Faşizmin.

  Sayın muhbir vatandaşları hatırladınız mı? - BurhanFelek

  12 Eylül, 12 Mart dönemlerinin unutulmaz şahsiyetleri ihbar mektupları yazarlar, bu ihbarlara konu olanlar da hemen derdest edilirlerdi. Kimle hesapları varsa bir kulpla ihbar olurdu... Şimdi gizli tanıklar var ya (sivil diktatörlük tabii). Artık dönem öyle oldu, sivil sıkıyönetim var, insanların ne yapacağına vali ve kolluk kuvvetleri karar veriyor, muhbir vatandaşlar devrede... 12 Eylül ruhu ayakta.

  elinizden geleni arkanıza koymuyorsunuz - demlicay2011

  sonunuz vahim sizin. duvara toslayacaksınız eninde sonunda. aklınızda şeriat var ama burası mısır değil. havanızı alırsınız. havayla beraber alman malı almanız kanıma dokunuyor ama yapacak bir şeyim yok. muhtaçlıınız en büyük tesellim. zavallılığınız da.

  geziye katilan danscilara terör..... - miskin2

  yavas yavas ülkenin sakülü de terazisi de kaymaya basladi ilerisi icin pekde iyimser degilim ülke söforsüz araba gibi aman dikkat duvara carpmayalim sonra ne ülke kalir nede duvar.

  Siz bitmişsiniz... - citizen

  Bu nasıl korkudur.., bu nasıl yürek titremesidir... Anlaşılır gibi değil. Dansçıların danslarıyla bile bir fiile iştirak etmelerinden korkuyorsanız siz bitmişsiniz demektir. Bundan sonra ne yapsanız abesle iştigaldir.