Gezi'ye müdahale olursa 240 bin kamu emekçisi iş bırakacak

Gezi'ye müdahale olursa 240 bin kamu emekçisi iş bırakacak
Gezi'ye müdahale olursa 240 bin kamu emekçisi iş bırakacak
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Gezi Parkı'na olası bir polis müdahalesinde 240 bin üyesiyle iş bırakacak ve Türkiye genelinde meydanlara yürüyecek.

Radikal.com.tr - KESK, Gezi Parkı'na olası bir müdahale durumunda tüm Türkiye 'de iş bırakma ve İstanbul 'da da 40 bin üyesi ile parka yürüme kararı aldı. Hürriyet'in haberine göre İstanbul'da konfederasyon, "Gezi Parkı'na müdahale tehditlerinin pervasızca dillendirildiği bugünlerde KESK tepkisini en üst düzeyde gösterecektir. Direnişin başından bu yana halkın yanında ve parçası olan KESK, tarihsel sorumluluğunun gereklerini yerine getirmekte tereddüt etmeyecektir" açıklaması yaptı. 
KESK Başkanı Lami Özgen, hem valinin hem de hükümet yetkililerinin yakın bir zamanda parka müdahale edileceği yönündeki açıklamaları üzerine yürütme kurulunun toplanarak, olası bir polis müdahalesinde yapılacaklar için karar alındığını söyledi. Özgen, yapılan açıklamaların kendilerini kaygılandırdığını belirterek, "Özellikle can güvenliğine yönelik ciddi kaygılarımız var. Umarız yetkililer aklı selim davranırlar. Müdahale olursa vahim sonuçlar ortaya çıkar. Ondan sonrasını düşünmek bile istemiyorum" dedi.

KESK Yürütme Kurulu toplantısının ardından kamuoyuna yapılan açıklamada ise Türkiye’de 17 gündür süren bir direniş yaşandığı, belirtilerek, "Daha fazla rant için gittikçe betonlaştırılan İstanbul’un son yeşil alanlarından birisi olan Taksim Gezi Parkının etrafında oluşturulan sevgi çemberi tüm Türkiye’yi sarmalamış bulunuyor. Evet, her şey ‘3-5 ağaç’ için başladı. Ancak bugün eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye talebi o ağaçların yeşeren dalları gibi tüm ülkeyi sarmış durumda. AKP ’nin baskı ve zulmüne karşı birleşen milyonlar her türlü baskıya rağmen kararlılıkla taleplerini savunuyor, teslim olmuyor" denildi.

Açıklamada Başbakan ve İstanbul Valisi tarafından parka müdahale edileceği sinyalleri verildiği anımsatılarak bunun ülkenin her yerini Gezi Parka çevirmek anlamına geleceği vurgulandı. "Direnişin başından bu yana halkın yanında ve parçası olan KESK, tarihsel sorumluluğunun gereklerini yerine getirmekte tereddüt etmeyecektir" denilen açıklama şu sözlerle bitirildi:

"Bu kapsamda KESK; tüm kamu emekçilerini başta İstanbul olmak üzere tüm illerde Saat 21.00 itibariyle başlayacak eylemlerde direnişin aktif bir parçası olmaya çağırmaktadır. Yine bu gece Gezi Parkına müdahale edilmesi halinde yarın sabah itibariyle işyerlerine giderek tüm kamu emekçilerini direnişi sahiplenmeye çağıracak ve iş bırakarak şehirlerin merkezi meydanlarına yürüyecektir. Bu kararımız sadece bu gece için değil, Gezi Parkına saldırı yaşandığı an itibariyle de geçerli olacaktır.
KESK olarak; eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye’nin kurulması mücadelesinde kamu emekçilerini, işçileri, gençleri, kadınları ve tüm halkımızı direnişin parçası olmaya ve mücadeleyi büyütmek için bir adım daha öne çıkmaya çağırıyoruz."

 


  http://www.radikal.com.tr/113753611375363

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Geç - Radigal

  Geç bile kaldılar !

  halk - momentum

  Türkiye'de halk ikiye ayrılır: halk ve non-halk. Aslında daha çok parçalara ayrılır, herkesin gönlünde bir "halk" yatar. KESK "tarihi sorumluluğunun" gereklerini yerine getirmekte tereddüt etmeyecekmiş. Yani kurgu bitmiş: Bir "tarihi sorumluluk" var. Yetmiyor, o tarihi sorumluluğun "gerekleri" de var. Yetmiyor, tereddütten de azade. Bu üçünü nasıl bir araya getirdiniz abiler, ne zaman? Kendinizi nasıl konuşlandırdınız "tarih" içinde böyle? Bu kadar büyük lafı nereden buldunuz? Tarihin sizi beklediğini nereden biliyorsunuz, halkın da tabii? Kim inandırdı sizi buna? Devlet mesaisinde geçirdiğiniz saatler biraz verimsiz herhalde. Aynı aşırı motivasyonu işinizin başında da gösteriyor musunuz? Nasıl bir iş yapıyorsunuz? Profesyonel kişiliğinizi doldurmak için yeterli değil herhalde. Ondan sonra böyle metafizik kavramlara sığınıyorsunuz. Meslek adamları olduğunuza inanmıyorum. Profesyonel, sorumlu, etik, kendini sınırlamayı bilen sektör adamları, modern tipler olduğunuza inanmıyorum. Eryaman'daki garsoniyerde üstlenmiş o küçük çete gibisiniz, onlar da tarihi sorumluluklarının gereklerini yerine getirmekte tereddüt ermemişlerdi: "Cüneyt Zapsu'nun bakkalını bombalayalım, belki memleketin kötüye gidişini durdurabiliriz..." Öyle ya "Ey vatan sil göz yaşlarını yetiştik çünkü biz" gibi marşlarla gaza getirilen memleketimin nesilleri böyle tarihsel sorumluluklar altında hissettiler hep kendilerini ve Makedonya'da dağa çıkan Resneli Niyazi gibi bunun gereklerini yerine getirmekte tereddüt etmediler. 2013 yılında çıkılacak dağ kalmadı, siz de Gezi Parkına yürüyün bakalım.

  gezi'ye takılıp kalmak... - elifkutlu

  en son 11 haziran'da ve daha öncesinde yapılan çok sert müdahaleler mevcutken, ankara direnişe devam ederken ve ankara'da durmaksızın çok sert müdahaleler yapılırken "gezi'ye müdahale edilirse greve gideriz" demeyi anlamlı bulmuyorum. çünkü şu an mesele gezi'den çıkmış ve tüm türkiye'ye yayılmıştır. bunun kesk, disk ve tüm sendikal örgütler tarfından göz önünde bulundurulması şart.