Gezi'yi 'faiz lobisi' değil 'Ayşe Teyze' finanse etmiş

Gezi'yi 'faiz lobisi' değil 'Ayşe Teyze' finanse etmiş
Gezi'yi 'faiz lobisi' değil 'Ayşe Teyze' finanse etmiş
Başbakan Erdoğan'ın "Gezi'nin arkasında faiz lobisi var" açıklamasıyla, borsa, döviz ve bankalarda başlayan incelemede planlı hareket çıkmadı. Uzmanlara göre eylemlere desteği halk vermiş.

Taksim’de başlayan ardından da tüm yurda yayılan Gezi Parkı eylemlerinin finans kaynağıyla ilgili güvenlik birimleri ile MASAK uzmanlarının yaptığı incelemede, eylemcilerin hesapları mercek altına alındı.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre yapılan incelemede olağanüstü bir hesap hareketine rastlanmadı. Bunun dışında, eylemcilere daha çok halkın, destek sağladığı belirlendi. Örneğin, yemek ve ilaç gibi yardımların esnaf tarafından gönüllü olarak gerçekleştirildiği tespit edildi.

İKİ AYRI İNCELEME
SPK tarafından gerçekleştirilen incelemede, Gezi eylemleri sırasında piyasalarda yaşanan hareketliliğin “eylemlere” destek amacı taşıyıp taşımadığı sorgulandı. Bir anlamda, piyasalarda yaşana dalgalanmanın Gezi eylemleri ile bir ilgisinin olup olmadığı araştırıldı. Bu konuda, eylemcilerin borsada vurgun yaptığını kanıtlayacak bir bulguya ulaşılamadı. Bu dönemde, piyasa oyuncuların eylemlerden etkilenerek bazı karar aldıkları belirlendi. Ancak bu tür davranışların, ‘Gezicilerle’ doğrudan bir ilişkisi olduğu yönünde kesin kanıta ulaşılamadı.

GEZİ EYLEMCİLERİNE DIŞ DESTEK
Gezi eylemlerinin ardından bazı hükümet üyeleri, eylemlerin yurtdışındaki lobiler tarafından desteklendiğini öne sürmüştü. Bu çerçevede, Gezi Parkı eylemlerine öncülük eden belli başlı grupların hesap hareketleri de mercek altına alındı. yapılan incelemeye güvenlik birimlerinin yanı sıra, mali suçlar uzmanları da destek verdi. Eylemcilerin hesap hareketlerinde “rutin dışı”, “şüpheli” işleme rastlanmadı. Yani yurt dışı fonlardan yoğun bir para hareketinin olduğuna ilişkin bilgi ve belgelere ulaşılamadı.

FİNANSI HALK SAĞLAMIŞ
Öte yandan güvenlik birimleri, eylemcilere yapılan “ayni yardımları” da mercek altına aldı. Bu kapsamda eylemcilere, bazı belediyelerin, esnafın ve sıradan vatandaşların, gıda, giyim, ilaç gibi yardımlarda bulunduğu tespit edildi. Eylemcilere destek veren kişiler arasında, ev hanımlarının da bulunması denetim elamanları arasında, “finansör Ayşe Teyze çıktı” esprilerine neden oldu.

AJANLAR DA SONRADAN GELMİŞ
Bu arada Gezi Parkı eylemlerinde yabancı ülkelerin parmağının olup olmadığı da masaya yatırıldı. Bu konuda ise, eylemlerin başlangıcında yabancı ajanların bulunmadığı tespiti yapıldı. Ancak eylemlerin büyümesinin ardından ajanların adeta Türkiye ’ye akın ettiği yine istihbarat çalışmaları sonrasında belirlendi. Bu çerçevede, yedi-sekiz ayrı ülkeye ait ajanın eylemlerin ilerleyen kısmında rol oynadığı da saptandı.


  http://www.radikal.com.tr/116203911620396

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Nasıl araştırdılar? - Sel0

  Ben bu haberin devletin sarsılan otoritesini güçlendirmek adına yapıldığını düşünüyorum. 80 ilde, 2,5 milyon insan eylemlere katıldı. Böyle bir araştırma mümkün değil, ama bu haberle "yaptığınız herşey kontrolümüz" altında deniyor.

  korkma la biziz. halk - geo1980

  dedik dedik de inanmadın.

  Kaynak! - ambjornsen

  Haberinizin bir kaynağı yok mu. ajansa mı ait, bir muhabirinize mi? Taraf'ta haber muhaberini ,ismiyle verilmişti. biraz dikkat edelim lütfen.

  Hala - anaximenes

  parmak mı arıyorlar. Geziye destek verenlerin, içinde olanların sermaye piyasası ile bir ilişkisinin olamayacağını bilmek için biraz siyaset biraz da sosyoloji bilmek yeterli. II. Bayezid 1509 depreminin aylarca sürmesi üzerine Edirne'ye kaçmış, orada da devam edince komutanları toplayarak "siz tebaaya kötü davranıyor, zulmediyorsunuz anlaşılan, tanrı bizi bu yüzden cezalandırıyor" diye azarlamış. Elbette yerin altındaki hareketin nedenini bilmiyordu. Bunlar da böyle saçma sapan neden arıyorlar. Oysa hareket "yerin altından" geldi..

  Ciddi mi bunlar? - sblgngr

  Başbakanın söylediklerine gerçekten inanıp bir de araştırma mı yapmışlar? Gezideki insanlar faiz lobisi nedir onu bile bilmiyorlardır. Bunlardan biri de benim. Bu kadar meraklı olmama ve bir çok faiz lobisi konusu geçmesine rağmen, para ilgi alanımın o kadar dışında ki merak edip nedir diye okumadım bile. Benim önceliğim para değil, kızımın insan onuruna yakışır bir ömür süreceği bir ülke..

  yine güzel başladı fena bitti - tcissv

  birtakım insanların gölgesi gezinin üstüne düşsün yeter. o adamlar gerçek mi yoksa perde oyunu mu mühim değil. klasik başta iyiydi sonra kötü güçler geldi mesajı en son satırlarda verilmeden geçilmemiş.