'Gezme Ceylan bu dağlarda...'

'Gezme Ceylan bu dağlarda...'
'Gezme Ceylan bu dağlarda...'

Aralarında Lale Mansur ve Zeynep Tanbay?ın da olduğu sanatçılar Ceylan?ın annesine başsağlığı diledi. Ağabey, Ceylan?ın ?tahra?sını gösterdi. FOTOĞRAFLAR: FERİT ASLAN / DHA

BİNGÖL - Diyarbakır’da 28 Eylül günü patlamada yaşamını yitiren 14 yaşındaki Ceylan Önkol’un, bomba atar mermisinin patlaması sonucu öldüğü açıklanırken dün bir grup sanatçı Önkol ailesine başsağlığı diledi. Sanatçılar Ceylan’ın mezarı başında, ‘Gezme Ceylan bu dağlarda seni avlarlar’ türküsünü söyledi.
Aralarında Lale Mansur, İlkay Akkaya, Yasemin Göksu ve Zeynep Tanbay’ın da bulunduğu bir grup sanatçı dün Önkol ailesinin yaşadığı Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yayla köyüne gitti.  Lale Mansur, anne Saliha Önkol’a, “Sen, ‘benim Ceylan’ım öldü, başka Ceylan’lar ölmesin diyorsun’ Bu konuda sana hayranım. Eğer Kürt açılımı yapılacaksa, buradan başlanmalıdır” dedi. Sanatçı Zeynep Tanbay da olay karşısında sessiz kalmadıklarını göstermek için köye geldiklerini belirtti.
Ağabey Rıfat Önkol ise bilirkişi raporunda Ceylan’ın bomba atara vurarak patlamaya sebep olduğu belirtilen ‘tahra’yı  göstererek, olayın raporda belirtildiği gibi gerçekleşmediğini öne sürdü.  Sanatçılar, daha sonra Ceylan’ın mezarına gitti. Sanatçılar mezar başında, ‘Gezme Ceylan bu dağlarda seni avlarlar’ türküsünü okudu, mezara fidan dikti. (dha)