'Gıda Bankası'na zekât verilebilir'

Diyanet İşleri Başkanlığı, zekât ve fitre sadakasının fakir kişilerle birlikte bu amaca hizmet eden, güvenilir kimselerin yönettiği dernek, kurum ve yardımlaşma fonlarına verilmesinde sakınca olmadığını açıkladı.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı, zekât ve fitre sadakasının fakir kişilerle birlikte bu amaca hizmet eden, güvenilir kimselerin yönettiği dernek, kurum ve yardımlaşma fonlarına verilmesinde sakınca olmadığını açıkladı. Diyanet, bu çerçevede yeni kurulan 'Gıda Bankası'na da zekât verilebileceğini belirtti.
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Aziz Akgül, açlık sınırındaki insanların ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan Gıda Bankası'na zekât verilip verilemeyeceği konusunda Diyanet'ten fetva istedi. Diyanet, şu yanıtı verdi: "Zekât ve fitre sadakasının fakirler dışında sarf edilmesi dinen caiz değil. Ancak, zekât ve fitre sadakalarını yalnızca aç ve fakirler için sarf ettikleri bilinen ve güvenilen kimseler eliyle yönetilen dernek, kurum ve yardım fonlarına verilmesinde sakınca yok."
Pek çok yerde açılan Gıda Bankası'na ihtiyaç fazlası yiyecek, giyecek gibi malzemeler bırakılıyor. Bu malzemeler açlık sınırındaki insanlara dağıtılıyor.