Gıda denetimi sahipsiz kaldı

Domuz eti kullanılarak yapılan çiğköfteden çok sayıda kişinin trişinellozis hastalığına yakalanması nedeniyle harekete...

İZMİR/ANKARA - Domuz eti kullanılarak yapılan çiğköfteden çok sayıda kişinin trişinellozis hastalığına yakalanması nedeniyle harekete geçen İzmir Tabip Odası, gıda denetiminden sorumlu kuruluşları uyararak, işbirliği yapmalarını istedi. Odadan dün yapılan açıklamada, üretimden tüketime kadar gıda güvenliği ve denetiminde büyük eksiklikler olduğu belirtilerek, şöyle denildi:
"Gıda ürünlerinin denetiminden Sağlık ve Tarım bakanlıkları sorumlu. Hâlâ ruhsatlandırılmayan çok kaçak mezbaha var. Buralarda her türlü sağlık koşulundan uzak kesim yapılmakta ve kesilen etler kaçak yollarla İzmir'e sokulmakta."
Gıdaların denetiminin tek elde toplanması ve Sağlık Bakanlığı'nın denetime ilişkin yetkilerinin Tarım Bakanlığı'na devrine ilişkin yasa tasarısı ise, iki bakanlık arasında görüş ayrılığı çıkınca alt komisyona gönderildi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nun dünkü toplantısına katılan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cihanser Erel, tasarının gıda denetiminin iki bakanlık ve belediyelerin işbirliğiyle yapılmasını öngördüğünü anımsatarak, ancak alt komisyonda denetimin Tarım Bakanlığı'nın
lise mezunları elemanları tarafından yapılmasına ilişkin bir değişikliğe gidildiğini söyledi. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı temsilcisi de lise mezunlarına denetim yetkisi verilmesini eleştirdi. Yetki karmaşası yaşandığı gerekçesiyle tasarı alt komisyonda tekrar ele alınacak.