Gıdada hileye sınır yok!

Birçok gıdanın içine sağlığa zarar verecek maddeler katıldığı, yiyeceklerin kimyasal işleme tabi tutulduğu belirtildi.

SİVAS - Birçok gıdanın içine sağlığa zarar verecek maddeler katıldığı, yiyeceklerin kimyasal işleme tabi tutulduğu belirtildi. Dün, gıda hijyeni ve güvenliği konusunda ev kadınlarına yönelik konferansta konuşan Sivas İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Seza Avunduk, "27 bin gıda işletmesinin 10 bini denetlenemiyor. Gıdada teknoloji, hilenin hızına yetişemiyor" dedi. Avunduk, bazı gıda maddelerindeki hileleri şöyle sıraladı:
"Dana kıymaya tavuk sakatatı katılıyor. Sütün yağı alınıp yerine margarin konuluyor. Küflü kaşarlar eritme peyniri yapılıyor. Tavuk dönerin içine tavuk derisi, bağırsak, paça ve sakatatlar baharatlanarak karıştırılıyor. Kırmızı bibere kiremit tozu ekleniyor. Zeytinyağına rafine ayçicek, kanola, fındık ve tereyağı karıştırılıyor. Son kullanma tarihi geçmiş sucuklar yeni yapılan sucuklara katılıyor. Salam ve sosislerin içine hayvansal etsel atıklar katılıyor. Soya baharatla karıştırılıp sucuk imalatında kullanılıyor. Baharatlar arasına kurutulmuş ot ve sap karıştırılıyor. Küflenen çaylar da soframıza geliyor."
Avunduk, hormonlu gıdalarla ilgili de şunları söyledi: "Domates çekirdeksiz ve içi cıvıksa, patlıcanın içi süngerimsi ve çekirdeksizse, kabak çekirdeksizse, biber aşırı iri ve büyükse, patates şekilsiz ve içinde kararmalar varsa, karpuzun çekirdek yerleri boşsa bunlar hormonlu demektir. 15 Ekim-10 Kasım, 10 Nisan-5 Mayıs arasında domates, 15 Kasım-15 Mayıs arasında patlıcan, 1 Kasım-15 Mayıs arasında da kabak yenmemesi gerekiyor."


    http://www.radikal.com.tr/7670107670100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.