Gidebileceği tek yer dayak yediği ev

Gidebileceği tek yer dayak yediği ev
Gidebileceği tek yer dayak yediği ev

5.5 aylık hamile Sevgi E., ?Nereye gideyim ki? dedi ve onu hastanelik eden eşinin yanına, eve döndü. FOTOĞRAF: METİN BOLAT // AA

KONYA - Eşi tarafından dövülen 5.5 aylık hamile kadın hastanelik oldu. Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde tedavi altına alınan Sevgi E.’nin burnunda kırıklar tespit edildiği ancak yine de eşinden şikâyetçi olmadığı öğrenildi. Dayakçı eş Ali E. ise poliste ifade verdikten sonra ‘eşi şikâyetçi olmadığı için’ salıverildi.
Konya’nın Selçuklu ilçesi Peyamisefa Mahallesi Sefaat Caddesi’nde oturan 32 yaşındaki Sevgi E., önceki gün bilinmeyen bir nedenle eşiyle tartıştı. Ali E., tartışma sırasında 5.5 aylık hamile olan eşini dövdü.
Polisten yardım isteyen Sevgi E., ambulansla ilk olarak Konya Numune Hastanesi’ne kaldırıldı. Ardından Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Gebe Takip Servisi’nde tedavi altında alındı.  Genç kadının burnunda kırıklar, yüzünde de doku zedelenmesi meydana geldiği, bebeğinse sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Ali E., ifade vermek üzere polis merkezine götürüldü. Dövülen Sevgi E. ise zaten iki çocuğunun bulunduğu şimdi de hamile olduğu için eşinden şikâyetçi olmayacağını, yine evine döneceğini söyledi. Ali E., ‘şikâyet olmaması üzerine’ ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

Şikâyet gerekmiyor
Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre aile içi şiddet şikâyete bağlı bir suç değil. TCK’nın 86. maddesi ‘kasten yaralama’ suçlarını düzenliyor. Yasaya göre suç ‘üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı uygulanırsa’ (yani söz konusu olan aile içi şiddetse) şikâyet aranmadan dava açılıyor. Kadın hakları savunucuları, bu tür suçlarda dava açılması şikâyete bağlı olduğunda, zaten eş ve aile baskısı altında kalan kadının hakkını koruyamadığını, suçun üzerinin örtüldüğünü belirtiyor. (aa, dha, Radikal)