Gidişatınız iyi değil Allah sonunuzu hayır etsin

Gidişatınız iyi değil Allah sonunuzu hayır etsin
Gidişatınız iyi değil Allah sonunuzu hayır etsin

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın İmralı heyetinden veto edilmesine yönelik tartışmalar partilerin Meclis’teki grup toplantılarına da yansıdı. Demirtaş, “Yeri gelir gönderir, yeri gelir göndermez. Herkes haddini bilecek” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a “Size bağlı olan adanın soğuk duvarlarıdır. Bize bağlı olan Öcalan’ın sıcak yüreğidir. İmralı sizin olsun, Öcalan bizim” sözleriyle yanıt verdi.
Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya, 1990’lı yıllarda yaşanan Lice olaylarını anarak başlayan Demirtaş, “Tam 401 ev tahrip edildi. 17 sivil katledildi. Bu katliama dair dava bile açılamadı. Çözümden, demokratikleşmeden söz ediyoruz ya bakın bu katliam yakın tarihin acı olaylarından biridir. Gazi, Dersim ve Lice ile hesaplaşılmadığı müddetçe, Türkiye’de şeffaf bir devletten söz edemeyiz” dedi.

Paket eleştirisi

Öcalan’ın görüşmelerde ısrarla ‘hükümete paralel devlet’ mesajı verdiğin söyleyen Demirtaş, “Eğer AKP bu paralel devleti tasfiye ettiğini samimiyetle ortaya koymak istiyorsa, bunun tek göstergesi Ergenekon davaları değildir. Bu, kirli geçmişle yüzleşmek ve hesap sormaktır. AKP ve paralel devlet iç içedir” diye konuştu.
Demirtaş, hükümetin demokratikleşme paketini açıklamadan önce pazarladığını belirterek, “Bu kadar pazarlamanın ardından bu kadar ucuz ürün çıkınca herkes şok oldu. Kendisi bile paketi hazırlarken, sürpriz yumurta kadar heyecan yaratmadığının farkında olacak ki, ‘Daha bekleyin sürprizler olacak’ dedi. Oluşan ortamı heba ettiler. Bu ortam Başbakan’ın iki dudağının arasında değil” dedi. Demirtaş, paketten Alevilere yönelik bir açılımın da çıkmadığını ifade ederek, “Alevi yurttaşlara ilişkin bir şey yok. Sorsanız Hacı Bektaş Üniversitesi yaptı diyecekler. Hakaretin daniskasıdır. Yavuz Sultan Selim’e karşılık yaptılar. Nevşehir Üniversitesi’nde Alevi kültürü veya edebiyatı mı anlatılıyor. Hayır. Gidin ilahiyat fakültesine bakın Alevilik yok. Şimdi Hacı bektaş adı altında Alevileri asimile edecekler” diye konuştu.
İmralı cezaevine giderek Öcalan ile görüşen heyetten çıkartılmasına da değinen Demirtaş şunları söyledi: “Size bağlı olan adanın soğuk duvarlarıdır. Bize bağlı olan Öcalan’ın sıcak yüreğidir. İmralı sizin olsun, Öcalan bizim. Bizim derdimiz akan kanın kalıcı olarak durmasıdır. Siz başka bir parti biz başka bir partiyiz. Sizin tabanınız var da bizim ki yok mu? Biz AKP sevdalısı değiliz barış sevdalısıyız. Gidişatınız iyi değil, inşallah Allah sonunuzu hayırlı eder. Seçimde sizin başınıza ne gelir, gelmez o halkın kararıdır. İnşallah bu sefer çıkacak şeyden büyük ders alırsınız.” Demirtaş, Suriye sınırına örülen duvarı da eleştirerek, “Kürt bölgesi ambargo altında. Gazze gibi. Güney Kürdistan hükümeti politikalarını gözden geçirecektir. Kuşkumuz yok. AKP şunu iyi bilmeli biz Rojava sınırındaki duvarı asla kabul etmeyeceğiz. 2 Kasım’da Nusaybin’de sınıra yürüyeceğiz” dedi.

Süreç canlanmazsa savaş başlayabilir

PKK ’yı da bünyesinde bulunduran Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Eş Başkanı Cemil Bayık, Kandil’de Reuters ile yaptığı söyleşide, “Sürecin sonuna gelindi. Ya Kürt hareketiyle derin ve anlamlı müzakereleri kabul ederler ya da Türkiye’de iç savaş çıkar” dedi.
Bayık koşul olarak Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki cezaevi koşullarının iyileştirilmesini, anayasa değişikliklerinin yapılacağı konusunda güvence verilmesini ve sürecin işlemesinde beklenen gelişmeleri izlemek için üçüncü bir tarafın belirlenmesini istedi. Bayık, sürecin başladığı mart ayından bu yana Türkiye’den çıkmış olan PKK’lıların dönebileceğini belirtti.