Giresun polisinden 'Ya tepki gösterirlerse' operasyonu

Giresun polisinden 'Ya tepki gösterirlerse' operasyonu
Giresun polisinden 'Ya tepki gösterirlerse' operasyonu
Saz kursu öğretmeni ve üç ilköğretim öğrencisi gözaltına alındı


Hakan KABAHASANOĞLU

GİRESUN - Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Giresin'a gelen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek’e protesto girişiminde bulunacakları gerekçesiyle 3'ü öğrenci 4 kişiyi gözaltına aldı. Halkevi Giresun Şube Başkanı Sedat Bora, yapılanların gerekçesiz olduğunu belirterek, sivil toplum örgütlerinin de katılımı ile protesto amaçlı basın duyurusu yapacaklarını söyledi.

Çiçek'in dün Giresun'a gelmesi ardından, saat 14.00 sıralarında Debboy Mevkii'nde bulunan Giresun Hallkevi Şubesi'ne gelen Terörle Mücadele Müdürlüğü ekipleri, Bakan Çiçek'e karşı protesto gösterisi yapılacağı ihbarı alındığını öne sürerek, Halkevi'nde saz kursu veren Müslüm Karabulut'u gözaltına aldı. Polis daha sonra da aynı gerekçeyle lise öğrencileri, İ.N.H., S.A. ve V.Y.'yi değişik yerlerde gözaltına alarak Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürdü. Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına tutulan Müslüm Karabulut ile Çocuk Şube'de tutulan 3 öğrenci, Bakan Çicek’in Giresun'dan ayrılmasının ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Ancak öğrenciler bu sabah tekrar gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.

 

 

-SAVCININ YAZILI TALİMATI YOK-

 

 

Gözaltı olayı ile ilgili açıklama yapan Halkevi Giresun Şube Başkanı Sedat Bora, gözaltıların gerekçesiz olduğunu iddia ederken, benzer olayların daha önce başka yerlerde de görüldüğünü söyledi. Bora, “Yapılanlara karşı tepkimizi göstereceğiz. Sivil toplum örgütlerinin de desteği ile protesto amaçlı basın toplantısı ile tepkimizi dile getireceğiz” dedi.

Atapark'ta Halkevi üyelerinin yanısıra KESK'e bağlı sendika ve bazı partilerin katılımı ile yapılan toplantıda konuşan Halkevi Giresun Şubesi Başkanı Sedat Bora, gözaltıların gerekçesiz olduğunu savunarak şöyle dedi: “Kendisine yönelik her türlü muhalefet ve demokratik tepkiyi yok etmeye çalışan AKP ve Emniyet görevlilerinin son icraatı Giresun'da oldu. Savcılığın yazılı talimatı olmadan Giresun Halkevi, Emniyet güçleri tarafından basıldı. Üyelerimiz rahatsız ve tedirgin edilerek, yönetim kurulu üyemiz zor kullanılarak, çevre esnafı rahatsız edilerek ve etrafa korku salınarak gözaltına alındı.”

Yönetim Kurulu üyesi Müslüm Karabulut'un yanı sıra öğrencilerin de gözaltına alındığını hatırlatan Bora, şöyle devam etti: “Herhangi bir suçları olmadığı halde, aile ve arkadaşları tedirgin edilerek ve zor kullanılarak, savcılığın yazılı talimatı olmaksızın gözaltına alınmışlardır. Bu uygulama Uluslararası Çocuk Hakları ve Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi'ne aykırıdır. Bu polislerin, başlattıkları toplum destekli polis kapsamında kursa gitmelerini istiyoruz. Çocuk polisi, çocukları suçlu ilan ederek sorgulamaya almış ve ruh sağlıkları üzerinde olumsuz etkiler bırakacak davranışta bulunmuştur. AKP, Giresun'da seçimi kaybetme paniği içinde liseli 3 gençten korkmuştur. Topluma korku salan, halk ve gençlerin huzurunu bozan polis yetkilisi, devlet bakanı ve hukuk istemiyoruz.”

Bora ayrıca, polisler ve emir veren kamu görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ekledi. (dha)