Giresun ve Trabzon'da heyelan: Dört ölü

Giresun ve Trabzon'da heyelan: Dört ölü
Giresun ve Trabzon'da heyelan: Dört ölü
Trabzon'un Deliklitaş Mevkii'nde etkili yağışın etkisiyle bu sabah yamaçtan kopan kayalar bir evin üzerine düştü. Evde bulunan ve enkaz altında kalan 2 kişinin cesetlerine ulaşıldı. Giresun'da da sağanak yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda 3 ev toprak altında kaldı. Enkaz altında kalan üç kişiden ikisine ulaşıldı


Olay Deliklitaş Mahallesi Acele Sokak'ta saat 07.00 sıralarında meydana geldi. 2 günden bu yana aralıksız devam eden yağış ardından Mustafa Çelebi'ye ait 3 katlı binanın bulunduğu yamaçtan kopan kaya parçaları evin üst katına düştü. Eve 3 ay önce taşındıkları belirtilen 58 yaşındaki Turan Kurt ile eşi 55 yaşındaki Ayşe Kurt enkaz altında kaldı.
Bu arada aynı evde kalan ve Ayşe Kurt'un yeğeni olan 22 yaşındaki Kadir Demir'in atık karton ve kağıt toplamak için saat 06.30 sıralarında evden çıktığı için faciadan kurtulduğu belirtildi.
Binanın 2'nci katında oturan ve enkaz altıda kalan Turan Kurt’un kuzeni olan Temel Kurt, sabah saatlerinde büyük gürültü ile uyandıklarını anlatırken, “Kendimizi evden dışarı attık. Evin üst katının kayaların düşmesi sonucu yıkıldığını gördük. Evde 4 kişiydik. Canımızı kurtardık, sonra da polise haber verdik” dedi. 

CESETLERİNE ULAŞILDI Trabzon’un Değirmendere Mahallesi Acele Sokak’ta üzerine kaya düşen evde oturan Turan Kurt ile eşi Ayşe Kurt’un cesedine ulaşıldı. Cesetlerin kayanın altından çıkarılabilmesi için sürdürülen kırım çalışmaları tamamlandı. Kırılan kaya parçalarını hava yastıklarıyla birlikte kaldırarak altından cesetlerin çıkarılmasına çalışıldığı açıklandı. 


GİRESUN'DA 3 KAYIP
Giresun’un Yağlıdere İlçesi'nde sağanak yağış nedeniyle meydana gelen heyelanda 3 ev toprak altında kaldı. Evlerden birinin enkazı altında kalanlardan Mustafa Özdemir kurtarılırken, eşi Fadime ve kızları Seher ile Sultan Özdemir'in kurtarılması için çalışma başlatıldı.
Olay, Yağlıdere'ye bağlı Kanlıca Köyü Hanyanı Mahallesi’nde sabah erken saatlerde meydana geldi. Dün gece etkili olan sağanak yağış nedeniyle yumuşayan toprak sabah büyük bir gürültüyle evlerin üzerine aktı. Heyalanda tonlarca toprak 2’si boş olan 3 evi yuttu.
Evleri toprak altında kalan Öztürk Ailesi'nin ferdinin kurtarılması için çalışma başlatıldı. Heyalan bölgesine sevk edilen Sivil Savunma ve AKUT ekipleri, Yağlıdere Deresi kenarında bulunan eve ulaşabilmek için köprü sistemi oluşturdu. Yapılan çalışmalar sonrasında, evdekilerden Mustafa Özdemir kurtarıldı. Yağlıdere ilçesi Kanlıca Köyü'nde yıkınlan evin enkazı altında kalan 2 kişinin cesedine ulaşıldı.

AKSU DERESİ TAŞTI, EVLERİ SU BASTI
Diğer taraftan, 2 gündür devam eden yağış nedeniyle, merkeze bağlı Duroğlu Beldesi’nde Aksu deresinin taşması sonucu dere kenarında bulunan 5 evin alt katlarını ve özel sektöre ait yıllardır kullanılmayan bir fabrikanın zemin katını su bastı. Yağışın sabah saatlerinde durmasının ardından deredeki su seviyesi de azaldı.