Giresun'a afet sonrası Bakan Demir şoku

Giresun'a afet sonrası Bakan Demir şoku
Giresun'a afet sonrası Bakan Demir şoku

Sekiz gün devam eden sağanakla gelen sel Giresun?u delik deşik etti. Kenttteki birçok ev ve işyerinde büyük hasar meydana geldi.FOTOĞRAF: H.HASAN KABAHASANOĞLU / DHA

GİRESUN - Sel felaketine maruz kalan Giresun’u ‘afet bölgesi’ ilan ettiklerini açıklayan Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir sözlerinin ‘yanlış anlaşıldığını’ söyledi.
Giresun’da sekiz gün süren sağanak yağış kente büyük zarar verince bölgeye gelen Bakan emir, bir açıklama yaparak Giresun’un afet bölgesi ilan edilmesiyle ilgili kararnameyi imzaladığını söylemişti. Bakan Demir, “Giresun, 7269 sayılı yasaya istinaden afet bölgesi ilan edildi. Tüm altyapılardaki zarar tespiti yapılıyor.
Bunların yenilerinin yapılması konusunda kaynak temin edilecektir” ifadesini kullanmıştı. Bakanın bu açıklaması kentte büyük sevinç yaratmıştı.
Giresun’dan Rize’ye geçen Bakan Demir dün sabah AKP İl Başkanlığı’nda Giresunlularda hayal kırıklığı yaratan şu açıklamayı yaptı: “Giresun afet kapsamında değil. Benim ifadem, mevcut oluşan, gelişen afetin, genel hayatı etkileyen bir mahiyet arz ettiğine dair 7286 sayılı Afet Kanunu’na ilişkin bakanlık yetkisine verilen, ‘Genel hayatı etkileyecek bir afet olmuştur’ ilanıdır. Afet Bölgesi çok farklı bir kavramdır. Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilir. Bizim aldığımız, ‘genel hayatı etkileyen afet olmuştur’ kararıdır.”
Giresun’un CHP’li Belediye Başkanı Kerim Aksu, Bakan Demir’in bu açıklamalarını şaşkınlıkla karşıladı:
“Sayın Bakan, ilin afet kapsamına alınacağına dair  tüm Türkiye’nin gözü önünde verdi. Bakanımızın verdiği sözün arkasında duracağına inancımız tamdır. Bakanın açıklamasını duyduktan sonra AKP Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’yi aradım. O da, ‘Yok öyle
bir şey. Giresun afet kapsamına alınmıştır. Bu Başbakanımızın talimatıdır’ dedi.” (dha)