Gitarıyla tabuları yıktı

24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, Erzurum'un Çiftlik Köyü, 'Kızlar okumaz' tabusunu yıkan Elif öğretmenleriyle gurur duyuyor. Elif Sezek, dört yıl önce atandığı köyü, gitarı ve yardımseverliğiyle fethetti. Kızlar liseye hazırlanıyor, merkeze tayin hakkı çıkan öğretmen, köyü bırakmıyor.

ERZURUM - Çiftlik Köyü'ndeki Şehit Bülent Karataş İlköğretim Okulu öğretmeni Elif Sezek, dört yılda, 'Kızlar okumaz' tabusunu yıktı. 1. sınıfı okutan, diğer sınıflara müzik dersleri veren Sezek, öğrenci ve velileri müzikle fethetti.
Sezek, önce çoğunluğu kızlardan oluşan bir flüt korosu kurdu. Gitarıyla onlara eşlik eden Sezek, konserler vererek çocuklarla velileri buluşturdu. 34 öğrencisine doğum günlerinde mutlaka hediyeler alan öğretmen Sezek, bayramlarda da fakir olanları unutmadı. Tüm köyün sevgilisi haline gelen Sezek sayesinde, 66 yılda ancak üç kız öğrencinin liseye gittiği köyde, artık her kız öğrencinin hedefi lise oldu.
Şimdi, sekizinci sınıftaki sekiz kız öğrencinin tümü lise giriş sınavı için kentteki dershaneye gidiyor. Dershane ve evlerinde öğrencileri yakından takip eden ve memur emeklisi bir babanın kızı olan Sezek, dershaneye giden iki kız öğrencinin de masrafını karşılıyor. Sezek, "Okulda 69'u kız, 165 öğrenci var. Yakında gitar kursu vereceğim. Merkezde öğretmenlik hakkını elde ettim, ama onları bırakamadım. Hedefim Atatürkçü öğrenciler yetiştirmek" dedi.