Gittikleri anda süreç fiilen başlar

Gittikleri anda süreç fiilen başlar
Gittikleri anda süreç fiilen başlar
Başbakan Erdoğan, sürecin fiilen PKK'lıların sınır dışına çıkmasıyla başlayacağını, Mahmur Kampı'nın ise BM ile halledilmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , risk alınmadığı sürece sonuç almanın mümkün olmadığını söyleyerek, “Türkiye’deki teröristler sınırdan ikinci bir ülkeye gittiği anda bu süreç fiilen başlamış demektir” dedi.
Önceki gün Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 2’nci Şarjah Hükümeti İletişim Forumu’na katılan Başbakan Erdoğan, haber ajanslarının müdürlerinin sorularını yanıtladı:
‘Gerekirse zehir içerim’ dediniz. Gidişatı nasıl görüyorsunuz?
Siyaset etmek risk almaktır. Bu riski almadığımız sürece de neticeye varmamız mümkün değil. Bizim aldığımız riski toplumun diğer etkin katmanları biraz paylaşacak olursa ki medya burada çok önemli o zaman mesafe almamız daha da hızlanacaktır. İstihbarattaki arkadaşlarımdan bilgileri almış değilim, bilgileri alacağım. Sadece BDP ’den gidenlerin yapmış olduğu açıklamalar bana geldi. Ben o açıklamaları kale alarak değerlendirirsem bu yanlış olur.
Kamuoyu desteğiyle ilgili net bilgiler nedir? ’Batı’daki Kürtler sürece daha fazla itiraz ediyorlar’ deniliyor.
Benim aldığım brifingde Batı’da böyle ciddi bir sıkıntı veya itirazın olduğuna dair bir şey yok. âkil adamlar içerisinde Batı’da yaşayan Kürtlerden, onun içinde yer alanlar veya yer almak isteyenler var. Onlarda da çok ciddi şekilde karşı çıkan olmadı, farklı bazı tavırlar olabilirse onu bilemem. Çünkü her zaman oluyor. Ben geçen hafta Mardin’deydim. Kızıltepe konuşmamda asgari 20 bin kişi vardı, coşku, heyecan doruk noktadaydı. Midyat, hamdolsun... Bütün bunlar gösteriyor ki herkes ’çözüm sürecinin içerisinde ben ne yapabilirim’ diyor.
Dağdaki kadrolar için Habur sürecindeki ‘Avrupa başkentlerine gönderme’ formülü geçerli mi?
Şu anda hepsi geçerli tabii. Bizim için şu anda birinci derecede Kandil’dekiler, Türkiye’dekiler. Türkiye’deki teröristler sınırdan ikinci bir ülkeye gittiği anda bu süreç fiilen başlamış demektir. Ondan sonra Mahmur Kampı var, bu BM ile görüşülerek halledilmesi gereken bir süreçtir. Çünkü orası adeta kuluçka merkezi gibi, bir diğer tarafta tabii Kandil var. Bunlar da bizim Kuzey Irak yerel yönetimi ile çözmemiz gereken bir konu. Bunların hepsi Türkiye’dekilerin, ülkemizi terk etmesinden sonra atılacak adımlardır.
PKK’nın dünya çapında eroin imalathaneleri olduğu, uyuşturucu ticareti yaptığı yolunda iddialar var.
Uluslararası bazda bunların bu işin satışını yaptığı istihbaratı var da oralarda eroin imalatı gibi bir şeyin olduğunu noktasında böyle bir şey yok. Bana gelen istihbaratın içinde doğrusu bu tür bir şey şu ana kadar yok. Fakat hepsinden öte bir durum var, şu anda Batı’da oluşturdukları yardım kampanyalarında ne yazık ki oradaki birçok Kürt esnaf kardeşlerimiz korku belasıyla farklı şekilde bunlara parasal destek veriyor. Bu parasal desteklerden az para elde etmiyorlar.

YÖK yasa tasarısı

Allah rahmet etsin Sabancı ziyaretime gelmişti, benim de ilk dönemimdi. ’Başbakanım 250 milyon dolar yatıracağım, rektörünü ben atayamayacağım, böyle bir şey olur mu?’ dedi. Şimdi ben bunu tartışamam doğru. Amerika’da okulların, üniversitelerin yönetimini rektörler yapmaz, rektör akademik işlerle uğraşır. Yönetim başka bir şey, bu başka bir şey.

3’üncü havaalimanı

Açık ve net söylüyorum. İstanbul’a yapılacak 3’üncü havalimanı için telaffuz edilen yılda 150 milyon yolcu sayısı doğru değil. Bu bakanımızın arazinin büyüklüğü sebebiyle, ihtiyaç duyulması halinde burası 150 milyona çıkabilecek düşüncesiyle söylediği bir şey. Bu işin ilk etabı 100 milyondur. Hepsini burayı yapacak olan firma alacak ve işletecektir.

Çamlıca’ya cami

Çamlıca Camii ile ilgili çok yazıldı. İhaleyi kazanan firmadaki mimar iki genç kız, olaya olumlu bir yaklaşım getirdi. Nedir o? Biz Mimar Sinan Üniversitesi, Teknik Üniversite bunlarla görüştük. Sağ olsunlar rektörlerimiz yanlarında ilgili hocaları alıp gelmek suretiyle beraberce proje üzerinde düşüncelerini söylediler. Kızlarımız, nezaket içerisinde ’hocam çok teşekkür ederiz’ dediler.

Otoyolda halka arz

Bu ihalenin olması gereken en üst rakam ne olabilir? Burada bunun iki katı bir rakam çıktı karşıma. Birisi 11-12 ise öbürü 8-9 civarında rakam çıktı. Peki en düşüğü ne olmalı? En düşüğü de 7 civarında çıktı. Böyle çıktıktan sonra ben bunu verirsem vatana ihanet ederim. Bir istişare yaptık. Kesin değil ama büyük ihtimalle burayı halka açacağız.