Gizlenen 'termik' tehlike

Yalovalılar termik santral riskini atlattı, peki normalin 74 katı toz yutan Kütahyalılar, 12 katı kükürt soluyan Kangallıların hali? Yanıtı EÜAŞ'nin gizlenen raporunda: 12 santraldan dördü çevreyi kirletmiyor, bazıları yasalara aykırı işletiliyor.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Çevre Bakanı Osman Pepe, önceki gün "Yalova'ya termik santrala bakanlık olarak kesinlikle izin vermeyeceğiz" diyerek Yalovalıları rahatlattı. Ama pek çok kent toz ve kükürt yutmaya devam ediyor.
Elektrik Üretim A.Ş.'ye ait (EÜAŞ) termik santrallarından bazılarının atmosfere normal değerlerin 74 kat toz ve 12 katı kükürt saldığı belirlendi. EÜAŞ'a bağlı Çevre Yeni ve Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı'nın geçen aralıkta tamamlanan raporu, kamuoyunun tepki alacağı düşüncesiyle sadece ilgili makamlara dağıtıldı. Raporda bazı santralların yasalara, hatta mahkeme kararlarına aykırı olarak çalıştırıldığı hatırlatıldı.
Türk çevre mevzuatınca metreküpte 100 miligram olması gereken toz emisyonu Kütahya Tunçbilek Santralı'nda 7 bin 368 mg (normal değerin 74 katı), Manisa Soma B'de 5 bin 895 (normalin 59 katı) ölçüldü.
Yönetmelikler Soma A santralında 150 mg. toza izin verirken, ölçülen miktar 7 bin 538 mg. oldu. Sivas Kangal 1-2'de 1595 mg., Kahramanmaraş Afşin Elbistan A'da 1296 mg., Zonguldak Çatalağzı B'de 1224 mg., Seyitömer'de 1115 mg. toz ölçüldü.
Normalde 1000 mg. olması gereken kükürt miktarı Kangal 1-2'de 11 bin 953 mg. (12 kat), Gökova Körfezi'ndeki Yeniköy santralında 10 bin 900 mg. (11 kat), Yatağan'da 8 bin 206 mg., Afşin Elbistan A'da 7 bin 255 mg., Tunçbilek'te 6 bin 215 mg. ölçüldü. Ayrıca Kütahya Seyitömer, Soma A ve B'de normalin üç katı kükürt salındı.
Sadece dört santrala geçer not
EÜAŞ raporuna göre, Çanakkale 18 Mart Çan, Afşin Elbistan B, Bursa Orhaneli ve Muğla Kemerköy termik santrallarında toz ve kükürt oranı mevzuatının öngördüğü sınır değerlerden de iyi durumda. Rapor baca gazı arıtma tesislerinin olumlu sonuçlarını da ortaya koydu. Toz emisyonu Kangal 3 santralında normal değerin yüzde 41'i, yeni yapılan Çan santralındaysa yüzde 10'u seviyesinde. CHP'li Tacidar Seyhan, bir yandan yeni santrallarda akışkan yatak teknolojisine geçilmesi gerektiğini, bir yandan da eski santrallarda çevre kirliliğini önleyen yatırımlara hız verilmesi gerektiğini vurguladı.
Yalova ayağa kalkmıştı
Termik santrallar en son AKSA fabrikası için Yalova'ya termik santral kurulması planıyla tartışma yaratmıştı. Pepe ise önceki gün TBMM'de santrala 'kesinlikle izin vermeyeceklerini' açıkladı. Pepe, en ileri arıtma ve ithal kömürle çalıştırılacağı vaat edilen santralla ilgili olarak "Akışkan yatak da filt-re de olsa, kömür gemiyle de getirilse, bu kömürün bantla taşınırken çıkaracağı toz bile bölgeye yeter" dedi. Pepe AKSA'ya 'meskûn mahal dışında yatırım yaparsa' gereken yardımın yapılacağını da söyledi.