Gizli kamera şakası gibi!

Marmara Üniversitesi (MÜ) Haydarpaşa ve Göztepe kampüslerine kamera yerleştirilmesini protesto için basın açıklaması yapan öğrenciler hakkında, 'izinsiz gösteri' suçlamasıyla soruşturma açıldı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Marmara Üniversitesi (MÜ) Haydarpaşa ve Göztepe kampüslerine kamera yerleştirilmesini protesto için basın açıklaması yapan öğrenciler hakkında, 'izinsiz gösteri' suçlamasıyla soruşturma açıldı. Soruşturma
açılan 20 kişi arasında, olay günü sınavda bulunan bir öğrenci ile
iki yıl önce hukuk fakültesinden mezun olan bir stajyer avukat da var. Yine aynı üniversitede daha önce de bir öğrenciye cezaevinde olduğu dönemde yapılan bir eylemle ilgili, bir başka öğrenciye de 'afiş asmaya teşebbüs ettiği' gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.
'Biri bizi gözetlemesin'
MÜ'de kampüslere, okul bahçesi de dahil 100'den fazla güvenlik kamerası yerleştirilince, öğrenciler bu durumu, 'Biri bizi gözetlemesin' diyerek protesto etmişti. Bir grup öğrenci 14 Ocak'ta Göztepe Kampüsü'nde, 16 Ocak'ta da Sultanahmet'teki Rektörlük binası önünde basın açıklaması yapmıştı. Göztepe'deki eylemin ardından öğrencilerle görüşen Rektör Yardımcısı İrfan Güney, hırsızlık olaylarına karşı takılan kameraların faaliyete geçirilmeyeceğini söylemişti.
Ancak kameralar faaliyete devam ederken, buna karşı çıkanlardan 20 kişiye de üniversite yönetimince soruşturma açıldı. İkinci dönem eğitiminin başlamasıyla birlikte Hukuk Fakültesi'nden sekiz ve Göztepe'deki çeşitli fakültelerde öğrenim gören 11 öğrenciye soruşturma tebligatı gönderildi. Tebligatta öğrenciler, 14 ve 16 Ocak'ta izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle haklarında açılan soruşturma için 25 Ocak'ta ifade vermeye çağrıldı.
Ancak yönetimin çağırdığı kişiler arasında, üniversitenin Hukuk Fakültesi'nden iki yıl önce mezun olan ve halen avukatlık stajı yapan Meryem Kavak da bulunuyor. Yine Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gören ve hakkında soruşturma açılan Ali Yüksel'in de, 14 Ocak'taki eylemde sınavda olduğu belirlendi.
Öğrenciler dava açacak
Geçen çarşamba günü ifade vermeye giden öğrenciler, eyleme katıldıklarını, ancak basın açıklamasının suç kapsamından çıkarıldığını hatırlattı ve suçlamalarla ilgili 'belgelerin' ne olduğunu öğrenmek istedi. Soruşturma kurulu da rektörlükteki belgeleri gösterdi.
25 öğrencinin ismi bulunan belgelerde, isimlerin karşılarında parantez içinde bazı yasadışı örgütlerin adının yazıldığı ve bu örgütler adına faaliyet yürütüldüğü iddiasının yazılı olduğunu belirten öğrenciler,
"Bunun üzerine tartışma çıktı. Yapılanın hukuksuzluk olduğu, iftiraya da girdiğini belirterek, belgenin fotokopisini almak istedik. Ancak kabul etmediler. Bir arkadaşımızın isminin karşısında TDKP yazılıydı. Bu örgüt 10 yıl önce illegal faaliyetine son verdi. Bu hukuksuzluk nedeniyle dava açacağız" dedi.