Gizli kumarhanelerle savaşta 'tilt'li formül

AB'ye uyum kapsamında Türk Ceza Kanunu'ndan (TCK) çıkarılıp 'kabahat' sayılan kumara ceza formülü bulundu. Kumar oynatılan 17 lokali basan polis, Kabahatler Kanunu yerine...

ANKARA - AB'ye uyum kapsamında Türk Ceza Kanunu'ndan (TCK) çıkarılıp 'kabahat' sayılan kumara ceza formülü bulundu. Kumar oynatılan 17 lokali basan polis, Kabahatler Kanunu yerine 1072 sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun'dan işlem yaptı, 19 işletmeci tutuklandı.
Ankara Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği'ne bağlı ekipler, geçen cumartesi günü Küçükesat, Çankırı Caddesi ve Emek'te kumar oynattığı belirlenen derneklere ait lokallere baskın düzenledi. Baskınlarda, kumar oynatan 19 lokal işletmecisi gözaltına alındı. Ancak bu kez gözaltına alınanlar hakkında, kumar oynayan ve oynatanlara sadece para cezası öngören Kabahatler Kanunu yerine, 1072 sayılı Kanun gereğince işlem yapıldı. Ankara Başsavcılığı'na sevk edilen 19 kişi tutuklandı. Dernekler için de fesih işlemi başlatıldı.
Kumar oynama ve oynatmak suçu, AB'ye uyum kapsamında yenilenen TCK'dan çıkarılmıştı. Kabahatler Kanunu kapsamına alınan kumar oynamanın cezası 109 YTL, oynatmanın cezası da 5 bin YTL olarak belirlenince kumar oynatan lokal patlaması yaşanmıştı.
Polisin, son operasyonlarda işlettiği 1072 sayılı kanun, umuma mahsus veya umuma açık yerlerde kazanç kastıyla oynanmasa dahi rulet, tilt, langırt ve benzeri baht ve talihe bağlı veya maharet isteyen, otomatik, yarı otomatik el veya ayakla kullanılan oyun alet veya makineleri bulundurma, çalıştırma, yurda sokma ve imal etmeye bir yıla kadar hapis öngörüyor.