'Gizli otelcilik' turizmin sonu

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, yabancıların yarattığı 'gizli otelcilik' sorununa dikkat çekti. Ulusoy, Türkiye'de satın aldığı mülkü ülkesinde kiralayan yabancının Türkiye'de...

BODRUM - Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, yabancıların yarattığı 'gizli otelcilik' sorununa dikkat çekti. Ulusoy, Türkiye'de satın aldığı mülkü ülkesinde kiralayan yabancının Türkiye'de kurumlar arası yetki belirsizliği ya da denetim eksikliğinden faydalandığını söyledi.
Ulusoy, "Durum ev kiralamanın ötesinde. Sadece 5 bin yabancı mülkünü dört kişilik ailelere kiralasa 20 bin konaklama, bu aileler bir sezon ortalama 180 gün Türkiye'de kalsa 3 milyon 600 bin konaklama eder. Bu aile otelde kalsaydı gecesi minimum 15 avrodan en az 54 milyon avro kazanç olacaktı. Bu sadece konaklama kaybı" diye konuştu.
'İspanya gibi oluruz'
Yabancılara mülk satışının turizme etkileri konusunda İspanya'nın iyi bir örnek olduğunu anlatan Ulusoy, "Alman ve İngilizlerin ağırlıkta olduğu yabancılar bu ülkeden çok sayıda mülk aldı. Sonuçta İspanya'nın turizm geliri, bu ülkeye giden turist sayısına oranla düşük. Sonumuz İspanya gibi olabilir. Kendi mülkünde kalan turist harcama yapmıyor; yiyeceğini, içeceğini ülkesinden getiriyor. Satın aldıkları mülkün maliyetini çıkardılar, şimdi kâr ediyorlar. Türkiye'de bedavadan ev sahibi oldular. Bunun önüne geçmeliyiz" diye konuştu.
Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı Zeki Köylü de yabancıların mülklerini kiraya vermesi nedeniyle ilçedeki küçük ve orta büyüklükte yaklaşık 1000 otelin iş yapamaz duruma geldiğini, bazılarının kapandığını söyledi. Gizli otelciliğin önemli vergi kaybına da yol açtığını anlatan Köylü, "Türkiye'den ev alan yabancılar ülkemize sürekli gelen turistlerdi, kaybettik. Müşterilerimiz rakibimiz oldu" dedi.
Köylü, "Bodrum'da iki kattan yüksek bina yapmak yasak. Ancak inşaat firmaları yasağı delmek için ev yerine otel ya da apart ruhsatı
alıp çok katlı bina yapıyor. Yabancıların çoğu bunu bilmiyor. Bu şekilde yapılan binalarda hiç vergi ödenmeden otelcilik yapılıyor. İleride bu durum yabancılar açısından sorun yaratabilir" diye ekledi.