Gizli tanık, 38'er yıl hapis...

Gizli tanık, 38'er yıl hapis...
Gizli tanık, 38'er yıl hapis...

14 yaşındaki üç öğrenciye bir gizli tanığın ihbarıyla ?polise taş atmak ve kamyonet yakmak?tan 38?er yıl istemli dava açıldı. FOTOĞRAF: NEŞET KARADAĞ / DHA

ADANA - ‘Gizli tanığın’ ifadesi üzerine Adana’da üç ilköğretim öğrencisine, bir aracı kundaklayıp polislere taş attıkları iddiasıyla 38’er yıl hapis cezası istendi.
Ova Mahallesi’nde 20 Ocak’ta Enes Beyaz’a ait kamyonet kundaklandı. Bir ay sonra aynı mahallede yaklaşık 100 kişinin katıldığı PKK yanlısı gösteride polis memurlarına molotofkokteyli ve taş atıldı. Kimliği gizli tutulan bir kişi 23 Şubat’ta, Emniyet Müdürlüğü’nü cep telefonuyla arayarak, Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu sekizinci sınıf öğrencileri 14 yaşındaki A.I., H.B. ve V.Ç.’in hem araç kundaklama hem de izinsiz gösterinin failleri olduğunu iddia etti. Gizli tanığın fotoğraf teşhisi ve ifadeleri üzerine üç çocuk hakkında beş ayrı suçtan toplam 38’er yıl hapis cezası istemiyle Özel Yetkili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Çocuklar, ‘terör örgütü propagandası yapmak, terör örgütü adına eylemde bulunmak, terör amacıyla mala zarar vermek, terör amaçlı patlayıcı bulundurmak ve kullanmak’ suçlarından tutuksuz yargılanacak.
Üç sanık çocuk gözaltı sırasında polislerin kendilerini tekme tokat dövdüklerini iddia etti. (dha)