@ismailsaymaz

Gizli tanıklar 'sosyal haklarını' istiyor

Gizli tanıklar 'sosyal haklarını' istiyor
Gizli tanıklar 'sosyal haklarını' istiyor
TBMM'de, gizli tanıklara sosyal güvenlik hakkı verilmesini düzenleyen madde tüm gizli tanıkları umutlandırdı. Erzincan Davası'nda üç yıl önce ifade veren Gizli Tanık Fırat, "Gizli tanıklıktan doğan haklarını alabilmek için" Yargıtay'a başvurdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Erzincan Davası’nda ifade veren ‘Gizli Tanık Fırat’ adlı kişi, geçen 4 Nisan’da Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı ’nı iletilmek üzere Erzincan Tanık Koruma Şube Müdürlüğü’ne bir dilekçe sundu.

Dilekçesinde, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen operasyon kapsamında 2010 yılında birkaç kez savcılıkta ifade verdiğini, bu bilgiler doğrultusunda operasyonlar yapıldığını ve bazı kişilerin tutuklandığını anlatarak, “Verdiğim bilgilerin yapılan operasyonlara katkısının olduğunu düşünüyorum” dedi.

Açılan davadan sonra, savcılar ve gizli tanıklar aleyhine olumsuz haberler yapıldığından yakınan Fırat, “Gizli tanıkların kim oldukları deşifre edilerek, isimlerimiz ortalıkta söylenmeye başlamış, Erzincan gibi küçük bir ilde herkes tarafından isimlerimiz bilinir hale gelmişti. Bu durumun bana ve aileme maddi manevi zararı olmuştur. İfade verdiğim andan itibaren benim ve ailemin hayatı olumsuz etkilenmiştir” diye yazdı.

Aradan üç yıl geçtiği halde Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde görülen Erzincan Davası’na çağrılmadığından şikayet eden Fırat, “Bana ve aileme yönelik yapılan koruma kararına ek olarak daha farklı bir koruma kararının uygulanmasını, bu konudaki mağduriyetlerimin biraz olsun giderilmesini ve yapmış olduğum tanıklıktan doğan haklarımdan istifade edebilmek için halen Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde görülen davada tanık olarak dinlenmek ve ifade vermek istiyorum. Bu yüzden bir an evvel Yargıtay’da görülen duruşmaya çağrılmamı talep ediyorum” dedi.

Bu dilekçe, Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Nisan’da Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne gönderildi.


  http://www.radikal.com.tr/113435911343593

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  özellikle paşaları içeri atmada kullandıkları gizli tanıkları koruma altına alıp maaş bağlarlar

  Gizli Tanik - mataman

  Dünyanin her yerinde kullanilan bu hukuk yolu Türkiyede özzelikle Kemalisitlere dokunuyor. Cünki Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda darbecilere en agir darbeyi bunlar vurdu

  Yeni trend... - serseriser

  "Hukuk değil guguk" OUT... "Parayı veren hukuğu çalar" IN...