Gizli tanıklıkta 'Türk usulü tutmadı, Alman işi yapalım'

Gizli tanıklıkta 'Türk usulü tutmadı, Alman işi yapalım'
Gizli tanıklıkta 'Türk usulü tutmadı, Alman işi yapalım'
Adalet Bakanlığı, Türkiye'nin gizli tanık sisteminin sorunlarını gidermek için Almanya modelini inceliyor.

Türkiye ’de son yılların en çok tartışılan yargı figürlerinden “gizli tanık”ta yenilik hazırlıkları var. Milliyet’ten Tolga Şardan’ın haberine göre İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin gizli tanık sisteminin sorunlarını gidermek için Almanya modelini inceliyor.

Bakanlıkların faaliyeti, devlet kurumlarında yürütülen AB Eleştirme Projeleri çerçevesinde devam ediyor; tanıklık konusunda da Almanya ile eşleştirme çalışmaları var. Çalışmanın adı “Tanık Koruma Kapasitelerinin Güçlendirilmesi.”

Bu kapsamda 18 aylık çalışma takvimi içinde Almanya’daki tanık koruma uygulamasında görev alan uzmanlar, Türkiye’deki görevlilere eğitim verecek. İlk etapta 240 kişi eğitilecek. Türkiye’deki uygulamada Alman uzmanların gördüğü eksiklik ve sorunların giderilmesine çalışılacak. Projeninin ikinci aşamasında yargı (koğuşturma) sürecinde kullanılacak teknik donanım alınacak.

İki sistemin farkı şöyle:
•Almanya’da da gizli tanığın adresi sadece savcılıkça biliniyor. Tanıklar, atanan bir yasal danışman eşliğinde hareket ediyor.
•İki ülkede de gizli tanık, video konferansla sorgulanabiliyor. Ses değiştirme, yüz kapatma iki sistemde de var. Almanya’da tanığın ifadesi alınırken, savunma avukatı mutlaka sorguya katılıyor.
•Almanya’da savunma avukatları da gizli tanığı biliyor. En büyük farklardan biri bu: Türkiye’de gizli tanık avukatlardan da gizleniyor.

Çalışma sürecinde saptanacak sorunların giderilmesi, öncelikle Terörle Mücadele Kanunu’nun yol açtığı sorunların giderilmesine bağlı olacak.