Gizlilik, tanıkları ortada bıraktı!

Tanık Koruma Yönetmeliği 'gizli' olduğu için diğer kurumlardan saklanınca, korunması gereken tanıklar ortada kaldı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Organize suç örgütleriyle mücadelede kullanılan tanık, ajan ve yardım elemanlar gizlilik mağduru oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, 4422 sayılı yasaya dayanılarak çıkarılan Tanık Koruma Yönetmeliği'ni, 'gizli' ibareli olduğu için diğer kurumlara gönderemediği öğrenildi. Yönetmelikten habersiz olan bakanlık ve kamu kuruluşları ise koruma altına alınmış olan tanık, ajan ve yardımcıların kimliklerini değiştirmeyeyanaşmadı.Tanık koruma programını yürütmekle görevli Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Başbakanlık'tan yardım istedi.
Estetik ve silah hakkı
Başbakanlık da yaklaşık 15 gün önce gizli genelge yayımlayarak ilgili bakanlık ve kuruluşlara gönderdi. Genelgede; tanık koruma programının ayrıntıları anlatıldı.
Genelgeyle ilgili edinilen bilgilere göre; koruma altındaki tanık, ajan ve yardımcı elemanların, istekleri halinde hem kendilerinin hem de birinci dereceden yakınlarının kimliklerinin değiştirilmek zorunda olduğu; kimliği değiştirilenlerin ehliyet, diploma, tapu gibi belgelerinin de değiştirilmesi gerektiği vurgulandı.
Koruma altındaki tanıkların, isteğihalindeestetikameliyatla yüzlerinin ve adreslerinin değiştirilmesinin zorunlu olduğu anımsatıldı Tanıklara, kendilerini korumaları için silah verilmesinin de korumaprogramındayeralan
unsurlardan olduğu belirtildi. İlgili kuruluşlardan, Tanık Koruma Programı kapsamında görevlerini yerine getirmeleri istendi.
Polis şirket kurmayacak
Basındayeralanhaberlerde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yayımladığı çok gizli bir genelgeyle MİT gibi polise de istihbarat için paravan şirket kurabilme yetkisi tanındığıönesürülmüştü.Söz konusu genelgenin, iddia edildiği gibi polise şirket kurma yetkisi vermediği belirtildi. İddiaya göre bütçesi Başbakanlık'ça karşılanacak özel bir birim oluşturulmaya başlandı. Bu birim gerekli görürse parasını ödeyip şirket kuracak, böylece radikal dinci teröristleri daha kolay izleyebilecekti.