Global Medya Ödülleri

Aydın Doğan tekrar WAN İcra Kurulu üyeliğine seçildi. Doğan Yayın Holding (DYH) her yıl haber dalında dünya çapında 'DYH Global Medya Ödülleri' verme kararı aldı. WAN Kongresi, dün İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'taki merkezinde verilen gala yemeğiyle sona erdi.

İSTANBUL - Doğan Yayın Holding (DYH), dünya çapındaki habercilere yönelik olarak yeni bir ödül tesis ediyor. Her yıl haber alanında dünya çapında en çok göze çarpan başarılara 'DYH Global Medya Ödülü' verilecek
Ödüllerle ilgili duyuru Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılan Dünya Gazeteler Birliği'nin (WAN) 57. Kongresi'nin, 2 Haziran 2004 günkü programı kapsamında, dördüncü oturumun açılışında DYH Yazılı ve Görsel Medya Koordinatörü Nuri Çolakoğlu tarafından yapıldı. Çolakoğlu yarışma için her yıl, 'Yılın En İyi Haber Hikâyesi', 'Yılın En İyi Haber Fotoğrafı' ve 'Yılın En İyi Haber Görüntüsü' olmak üzere toplam üç kategoride başvuru yapılacağını ve bu başvuruların uluslararası bir jüri tarafından değerlendirileceğini söyledi. Çolakoğlu "Ödüller sadece Türkiye'den değil, tüm dünyada etki yaratmış en çarpıcı görüntü, fotoğraf ve haber hikâyesine verilecek" dedi.
'18 bin gazeteden aday'
Çolakoğlu başvuruların dünyadaki tüm medya yayınlarına ve medya profesyonellerinin katılımına açık olduğunu belirtti. DYH'nin bu yarışmaya WAN işbirliğiyle ilk iki kategori için 18 bin gazeteden başvuru beklediklerini duyuran Çolakoğlu, 'En İyi Haber Görüntüsü' kategorisi için ise yayın birliklerinden başvuruların alınacağını belirtti.
Başvuruların her yıl 31 Ekim'de son bulacağını, aday listesinin
ise Ödül Sekretaryası tarafından uluslararası jüriye teslim edileceğini aktaran Nuri Çolakoğlu, jüri üyelerinin isimlerinin kısa süre içerisinde açıklanacağını belirtti. Ödül töreni, her yıl ocak ayının sonunda finalistlerin ve jüri üyelerinin katılımıyla birlikte İstanbul'da gerçekleşecek.