Göbek yasağı müdür götürdü

Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, 'emekli öğretmenin kızının göbeğini ve omuzlarını açıkta bırakan kıyafeti nedeniyle sokulmadığı...

GAZİANTEP - Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin, 'emekli öğretmenin kızının göbeğini ve omuzlarını açıkta bırakan kıyafeti nedeniyle sokulmadığı öğretmenevine kara çarşaflıların girebildiği' haberlerini üzüntüyle gördüğünü ve konuyla ilgili iki ilköğretim müfettişi görevlendirdiğini söyledi. Gaziantep Öğretmenevi Müdürü Zekeriya Efiloğlu ise, soruşturmanın selameti açısından görevden alındı.
'Kurallar var'
Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Fikret Atak da, iki müfettişin konuyu derhal incelemeye başladığını belirterek şunları söyledi: "Soruşturmanın selameti açısından, ilk etapta tartışmaların odağında bulunan müdür Efiloğlu'nu görevinden aldık ve geçici olarak Şehit Karayılan İlköğretim Okulu'na sınıf öğretmeni olarak atadık. Soruşturmada suçlu personelin tespit edilmesi halinde, yasaların gereği kısa zamanda yapılacak. Yalnız şunun bilinmesi gerekiyor, öğretmenevine girerken uyulacak bazı kural ve şartları düzenleyen yönetmelik vardır. Yönetmeliğin 47. maddesinde, özetle, öğretmenlerin, kendilerinin yanı sıra eş, çocuk, anne, baba ve yakınlarının öğretmenevine girişte Devlet Memurları Kanunu'nda aranan bütün şartları yerine getirir hükmü bulunmaktadır. Bu açıdan bütün kurallara uyulması gerekir. Söz konusu yönetmeliğe tabii ki çarşaflı kadınlar da dahildir."
'Komplo olabilir'
Kanunlar ve yönetmelikler önünde herkesin eşit olduğunu belirten Atak, şöyle devam etti: "Kıyafet tartışması esnasında tartışmalara konu olan Hülya Keskin açıklama yaparken kameralara bir anda öğretmenevinden çıkan çarşaflı bir kadın giriyor. Öğretmenevinden gelen ilk soruşturma raporlarına göre, güvenlik görevlisi çarşaflı kadının içeri girmediğini söylüyor. Aldığımız ilk bilgilere göre bu kadın içeride çarşafı başına geçirerek çıkıyor, yani içeriye çarşaflı olarak girmesi mümkün değil. Ama, dışarı çıkarken kara çarşafıyla yüzünü kapatıp öyle çıkıyor. Düşündürücü ve şüpheli görüntüler. Komplo olabilir, araştırılıyor."
Göbeği göründüğü için öğretmenevinden içeri alınmayan emekli öğretmen kızı Hülya Keskin'in Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü'nden aldığı öğretmenevi giriş kartı incelemeye alındı.