Göç derslikleri dolduruyor

ANKARA- İlkokullarda da derslik sıkıntısı yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, özellikle büyük göç alan illerde dersliklerin yetmediğini belirterek, “İstanbul’a her yıl göç yoluyla 60 bin öğrenci geliyor” dedi. Er, göç kaynaklı olarak 22 bin okulun da kapandığını söyledi. Er, özellikle büyük illerde derslik sıkıntısı yaşandığını belirterek şöyle konuştu:
“Bazı illerde halen kapasite sorunu yaşıyoruz. Özellikle Büyük göç alan illerde ciddi anlamda sıkıntı var. İstanbul, Mersin, Antalya, Ankara, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa en belirgin derslik ihtiyacı olan iller. Bu illerde normal bir nüfus artışı olsaydı şu anda bir sorun yaşanmayacaktı ama derslik ihtiyacını zorlayan en önemli neden göç. Her yıl İstanbul’a ilk ve ortaöğretimde toplam 60 bin öğrenci göç yoluyla geliyor.”

53 ilde derslik ihtiyacı yok
Türkiye’deki 53 ilde ise hiç derslik ihtiyacı bulunmadığını vurgulayan Er, “Göç nedeniyle ciddi bir anlamda da atıl kapasitemiz var. Bu nedenle 22 bin okul ‘öğrencisi olmadığı’ için kapandı” dedi. Bu okulların köylerde ve kasabalarda bulunduğunu belirten Er, kapalı okulların atıl durumdan kurtulması için çalışmalar yapıldığını anlattı. Okul öncesi eğitimin 32 ilde bu eğitim öğretim yılından itibaren zorunlu olacağına işaret eden Er, göç nedeniyle kapanan okulların okul öncesi eğitimin hizmetine verileceğini  açıkladı. (Radikal)