Göç eden kadına vuran çok olmuş

Kadın Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi'nin araştırması, Diyarbakır'a göç eden her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını ortaya çıkardı.

DİYARBAKIR - Kadın Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi'nin araştırması, Diyarbakır'a göç eden her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını ortaya çıkardı.
Üç yılda 653 kadınla yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarını açıklayan merkezin koordinatörü Gülcan Yalçın, "Göç eden kadınlar şiddeti normal görüyor. Sözel, duygusal ve ekonomik şiddeti kadınlar bilmiyor. Kadınların yüzde 74'ünün fiziksel şiddete maruz kaldığını gördük. Yüzde 76'sının sözsel, yüzde 69'unun duygusal, yüzde 39'unun ekonomik, yüzde 30.8 oranındaki kadının ise cinsel şiddete maruz kaldığını belirledik" dedi. Araştırma kadınların intihar etme ve düşüncesinin de çok yüksek olduğunu ortaya çıkardı. 653 kadından 414'ünün intihar etme düşüncesi taşıdığı, ya da intihar girişiminde bulunduğunu söyleyen Yalçın, bu oranın yüzde 63.3 olduğunu belirtti. İntihar girişiminde bulunan ya da düşünen 414 kadından 184'ünin evli, 25'inin boşanmış, 18'nin eşi ölmüş, 187'sinin ise bekâr olduğu belirlendi.