@ismailsaymaz

Göç mağduru şifa buluyor

Göç mağduru ailelerle çocukları, Başak Kültür ve Sanat Vakfı'ndan destek alıyor. Şahhanım Kanat, 10 yıl önce yitirdiği kızının adını vakfa vermiş.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Malatya'da evlenene kadar peşini bırakmayan yoksulluk, göçtüğü İstanbul'da da izini sürmüş. Adını söylemeye çekiniyor, evinde elektrikler altı aydır kesik olduğu için tablolarını ancak gün ışığında yapıyor.
Mardinli Neriman ise, daha çocuk yaşında anne olmuş. Düşleri, 'görücü usulü' ertelendiği için iki yaşındaki oğluna 'Umut' adını vermiş. Umut, annesinin psikolojik destek aldığından bihaber, odalarda saklambaç oynuyor.
'Sorun etme ses çıkar'
Pek çok kadın, Başak Kültür ve Sanat Vakfı'nın göç mağduru aileler ve çocuklarının rehabilitasyonu için yaşama geçirdiği, 'Sorun etme ses çıkar' (SES-ÇIK) projesiyle yaşama tutunuyor.
Şahhanım Kanat, tiyatrocu kızı Helin Başak'ı 10 yıl önce kaybetti. Kanat, genç yaşta yitirdiği kızının anısına 2003 yılında 'Başak Kültür ve Sanat Vakfı'nı kurdu. Vakıf, olanaksızlıklar yüzünden sanatsal yeteneklerini geliştiremeyen yoksul çocuklara kucak açarak, resim, seramik, origami, tiyatro ve halkoyunları eğitimiyle İngilizce ve matematik dersleri verdi.
Yıl sonunda da Avrupa Birliği Türkiye Komisyonu'na başvuran vakıf, 'göç mağduru aileler ve çocuklarının rehabilitasyonuna yönelik hazırladığı SES-ÇIK projesine kredi almaya hak kazandı.
Hedef 500 aile
Bu yıl 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olan ve 500 aileye ulaşılması hedeflenen proje kapsamında, ilk olarak Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Tuzla, Beykoz, Maltepe Kartal, Pendik ve Sultanbeyli'de göç alan mahallelerde saha çalışması yapıldı.
Sosyal hizmet uzmanı Nazif Dağ'ın yürüttüğü saha çalışmasıyla 230 aileyle anket yapılarak, bunlardan 50'ye yakını vakfa davet edildi. Vakıfta bu kadınlara psikolojik destek verilirken, çocuklar da çeşitli kültürel ve eğitimsel olanaklardan yararlandı.
Bağışla ayakta duruyor
Vakıfta, göç mağduru çocuklara, yoksul ve olanaksız 120 çocuğa ve psikolojik destek isteyen onlarca kadına kucak açılıyor.
Şahhanım Kanat'ın başkanlığını yürüttüğü vakıf, tüm bu çalışmaları bağışlarla sürdürüyor. Vakıfta, Kanat ve sosyal hizmet uzmanı Nazif Dağ'ın yanı sıra proje koordinatörü Selma Irmak, psikolog Pınar Özen ve sosyolog Yıldız Türk aktif görev alıyor.
Ayrıca, halkoyunları, tiyatro, seramik ve resim eğitimleriyle bilgisayar, okuma-yazma, matematik ve İngilizce derslerine de birçok uzman gönüllü olarak katılıyor.Kadınlar çocuklarıyla baş başa...
Vakfın ilk ulaştığı göç mağdurlarından biri 38 yaşındaki Yüksel Babayiğit. Babayiğit, eşi üç aydır cezaevinde olduğu için beş çocuğuna bakmakta güçlük çekiyor.
Babayiğit ve eşi 13 yıl önce Mardin'den İstanbul'a göçmüş. Dört kez Mardin'e dönmüşler. Ancak iş bulamadıkları için yine İstanbul'a göçmek zorunda kalmışlar. Evin geçimini Babayiğit'in dört çocuğu karşılıyor. Babayiğit, psikolojik destek alırken, 10 yaşındaki oğlu Hemdem halkoyunları ve seramik çalışmalarına katılıyor.
Emine Aksu da Mardinli. Aksu, daha 14'ünde evlendirildiği amcasının oğlu tarafından bir çocuğuyla terk edilmiş. Aksu, 13 yaşındaki kızı Çiğdem
'sorunlu büyümesin' diye evlenmemiş. Aksu ve kızı Çiğdem, akrabalarının yanında, çocuklara bakarak yaşıyor. 30 yaşındaki Aksu, altıncı sınıfta okuyan Çiğdem'i parasızlıktan okuldan almayı düşünüyor. Aksu vakıfta psikolojik destek alıyor.
Altı aydır karanlıktalar
Resim kursunun en büyük öğrencisi, adını vermek istemiyor. Malatya'dan göçtükleri Fikirtepe'de eşi ve iki çocuğuyla yaşıyor. Faturalarını ödeyemedikleri için evlerinin elektrik ve suyu altı ay önce kesilmiş. Bu nedenle, vakıfta adını 'ressam'a çıkaran resimlerini ancak gün ışığında yapabiliyor.
Aysel Özsular, eşi siyasi nedenlerden ötürü yurtdışına kaçtığı için
Sultanbeyli'deki evinde dört çocuğuyla yaşıyor. 35 yaşındaki Özsular, kızları Berivan, Zozan ve oğlu Navdar'la psikolojik destek için sıra bekliyor. Özsular, "Devlet yüzünden kafayı yedik" diyor.
Neriman Baştaş 19'unda. Daha 17'sinde görücü usulü evlendirildiği için çocukluğunu yaşayamadan çocuk sahibi olmuş. Baştaş'ın iki yaşında bir oğlu var: Umut. Psikolojik destek için vakıfta.
Berivan Baştaş da Neriman'ın akrabası. 11 yaşındaki Berivan, hikâye ve öyküler yazıyor. Berivan, Mardin'den göçen 23 kişilik ailesiyle kalıyor.
İlkokul beşinci sınıfta okuyan Berivan, sekiz yaşındaki akrabaları Rıfat ve Dilan'la geldiği vakıfta kurslara katılıyor.