'Göç raporu' için 10 ay hapis

Kürtlerin zorla göç ettirildiğini anlatan 'Zorunlu göç raporu'nu açıklayan Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Göç-Der) Başkanı Şefika Gürbüz, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İSTANBUL - Kürtlerin zorla göç ettirildiğini anlatan 'Zorunlu göç raporu'nu açıklayan Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Göç-Der) Başkanı Şefika Gürbüz, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Raporu hazırlayan öğretim üyesi ise beraat etti.
İstanbul 4 No'lu DGM'de dün görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Şefika Gürbüz katılırken, raporu hazırlayan Mersin Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Barut gelmedi. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklardan Şefika Gürbüz'ü, 'halkı ırk ve bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek' suçundan bir yıl ağır hapis cezasına çarptırdı. Duruşmalardaki iyi hali nedeniyle bu cezayı 10 ay ağır hapse indiren heyet, bu cezayı da 2 milyar 180 milyon lira para cezasına çevirdi. Gürbüz'ün 2002'de açıkladığı '1999-2001 zorunlu göç araştırma raporu'nda Kürtçe konuşan kişilerin yerleşim alanlarından koparılarak özelliklerinin kaybettirildiği ileri sürülüyordu.