Göç yolundaki mülteci bebekler

Göç yolundaki mülteci bebekler
Göç yolundaki mülteci bebekler
Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos Adası'na kaçmak için bindikleri botun devrilmesi sonucu cansız bedeni sahile vuran Aylan'ın fotoğrafı mültecilerin dramını tüm dünyaya duyuran bir kare olarak hafızalara kazınmıştı. Avrupa ülkelerinden gelebilecek taleplere karşı Edirne'de otoyolda aileleriyle bekleyen mülteci bebekler, dramı bir kez daha akıllara getirdi.

Edirne'de Avrupa 'ya geçmek için sınıra doğru yola çıktıktan sonra durdurulan sığınmacılar Avrupa ülkelerinden gelebilecek taleplere karşı çaresiz yolda bekliyor. Oyun parkında oyun aynamısı gereken bebekler yaşananlardan habersiz, otoyolda güvenlik önlemi alan polis ve jandarma ekiplerinin önünde emeklediyip oyun oynamaya çalışıyor. Ortaya çıkan görüntüler göç yolunda çocukların dramını bir kez daha ortaya koydu. Bodrum'dan Yunanistan'ın Kos Adası'na kaçmak için bindikleri botun devrilmesi sonucu cansız bedeni sahile vuran Aylan'ın fotoğrafı da mültecilerin dramını tüm dünyaya duyuran bir kare olarak hafızalara kazınmıştı.

Avrupa ülkelerine gitme umuduyla 5 gün önce yürüyerek Edirne’ye gelen yaklaşık bin 500 Suriyeli sığınmacıdan bin kadarı, dün gece TEM’deki yürüyüşlerinin ardından otobüslerle Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’na getirilerek çadır kurdu.

Otobüslerin İstanbul’a gideceğinden endişe eden yaklaşık 500 kişilik grup ise Yunanistan sınırına gitmek istediklerini ifade ederek geceyi polis ve jandarma ablukasındaki TEM otobanında asfalt üzerinde geçirdi.

Geçen Pazar gecesi bir grup Suriyeli otobüslerle, bir grup ise Havsa İlçesi üzerinden yürüyerek Edirne’ye geldi. Yunanistan sınırına gitmek isteyen Suriyeliler, polis ve jandarma ekiplerince durdurulunca otogar, TEM otobanı Edirne gişeleri yakınında ve kent merkezindeki bir parkta 4 gün boyunca adeta kamp kurdu. Dün gişeler ve otogardaki Suriyeliler Yunanistan’a gitmek için yeniden yürüyüşe geçti. Saat 16.00 sıralarında TEM otobanında birleşen 2 grup yaklaşık 1500 kişiye ulaştı.

TEM Edirne gişelerini jandarmanın yoldan çekilmesiyle geçen Suriyeli sığınmacılar, şehir merkezi girişine 2 kilometre kala jandarma ve polis ekiplerinin engeliyle karşılaştı. Defalarca engeli aşmak için güvenlik güçlerine saldıran Suriyeliler’den bin kadarı Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ikna çabaları sonucu geceyi geçirmek için Sarayiçi Er Meydanı’na gitmeyi kabul etti.

Edirne Belediyesi’nin tahsis ettiği otobüslerle Sarayiçi mevkiine getirilen Suriyeliler 'bizi buraya kilitlerler’ endişesiyle güreşlerin yapıldığı stadyuma değil, çevresindeki yeşillik alanlara çadırlar kurdu.

TEM’DE UYUDULAR
Otobüslerin İstanbul’a gideceği endişesi taşıyan yaklaşık 500 kişilik Suriyeli grubu ise TEM’den ayrılmadı.Uzun süren ikna çabalarına rağmen, kendilerini İstanbul’a geri götüreceklerini düşünen aralarında, bebek, çocuk ve kadınlarında bulunduğu Suriyeliler, geceyi TEM otobanına serdikleri battaniyeler üzerinde uyuyarak geçirdi.Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte TEM otobanı Edirne girişine yakın alanda bekleyişini sürdüren Suriyeliler, hala Yunanistan’ın sınır kapılarını açacağı umudunu taşıyor.

KAHVALTI KUYRUĞU
Sarayiçi Er Meydanı’nda kalanlar ise sabah Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve yardım derneklerinin dağıttı kahvaltıyı alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Güreşlerin yapıldığı stadyumun tuvalet ve banyosunu kullanan Suriyeliler, Yunanistan’a gitmek istediklerini söyledi. Geceyi kurdukları çadırlarda geçiren sığınmacıların her türlü ihtiyacı derneklerin yanı sıra Edirne Valiliği ve Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından karşılanıyor.

SIĞINMACILARIN OTOGARDAKİ 5. GÜNÜ
Sığınmacıların, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'ndaki bekleyişi sürüyor. Sığınmacıların, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'ndaki bekleyişi sürüyor. 5. gününe giren bekleyişte sığınmacılar geceyi yine Cumhuriyet Camii'nin içerisinde ve çevresinde geçirdi. Bazı sığınmacılar çadırlarda bazıları yerlere serdikleri kilimlerin üzerinde sabahladı. Bazı sığınmacılar güvenlik çemberinin dışında bekliyor.

BAKAN AŞÇI: DİĞER ÜLKELER KABUL EDERSE GEÇİŞE İZİN VERECEĞİZ.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Almanya’ya gitmek için Edirne’de bekleyen Suriyeli sığınmacıların ülkeden çıkışlarına engel bulunmadığını belirterek, ”Bizim ülkemizden çıkışlarına engel yok. Ama bu insanların çoğunun pasaportları yok. Karşı ülkeler de kabul etmiyorlar. Dolayısıyla şu an da bekliyorlar. Diğer ülkeler kabul ederlerse, biz geçmelerine müsaade edeceğiz. Bizim vatandaşımız olmadıklarına göre istediklere yere gitmekte hürler” dedi.

Suriyeli sığınmacıların ülkemizde misafir olduklarını belirten Bakan Aşçı, şunları söyledi:
”Bir söylenti yayılmış 'Almanya mülteci kabul edecek’ diye. Herhalde fısıltı gazetesi. Gerçeklik payını bilmiyoruz. Biliyorsunuz onlar zaten denizden geçmeye çalışıyorlardı. Ancak çok ilkel koşullarda ve botların kapasitesi 10 kişi ise 40 kişiyle geçmeye çalışıyorlardı. Çok da ölüm oluyordu. Şimdi de karayoluyla geçmeye çalışıyorlar.”

''ÜLKEMİZDEN ÇIKIŞLARINA ENGEL YOK''
Suriyelilerin ülkemizden çıkmaları için engel bir durum bulunmadığını söyleyen Bakan Aşçı, ''Bizim ülkemizden çıkışlarına engel yok. Ama bu insanların çoğunun pasaportları yok. Karşı ülkeler de kabul etmiyorlar. Dolayısıyla şu anda bekliyorlar. Diğer ülkeler kabul ederlerse, biz geçmelerine müsaade edeceğiz. Bizim vatandaşımız olmadıklarına göre istediklere yere gitmekte hürler. Ama kesin bir çözüm mü derseniz? Hayır. Şu anda diğer ülkeler kabul etmiyorlar. Şu anda sadece bizde değil, Avrupa’nın kendi içinde Sırbistan ve Macaristan da kapıları kapattı” dedi

DHA/CİHAN/AA