'Göcek koyları satılamaz'

Fethiye ilçesinin Göcek beldesindeki Etibank Dinlenme Tesisleri'nin ihaleyle kiraya verilmesine karşı çıkan bir grup, CHP Muğla milletvekilleriyle birlikte protesto gösterisi yaptı.

MUĞLA - Fethiye ilçesinin Göcek beldesindeki Etibank Dinlenme Tesisleri'nin ihaleyle kiraya verilmesine karşı çıkan bir grup, CHP Muğla milletvekilleriyle birlikte protesto gösterisi yaptı.
Etibank Dinlenme Tesisleri Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılmış, ihaleyi 2033 yılına kadar yıllığı 2 milyon 600 bin YTL bedelle Göcekli işadamı Eyüp Demir kazanmıştı. Demir'in taahhüdünü yerine getirememesi üzerine, 27 Temmuz Çarşamba günü (bugün) tesisin yeniden ihaleye çıkarılması kararlaştırıldı.
İhaleden vazgeçilmesini ve tesisin Göcek Belediyesi'ne tahsis edilmesini isteyen Göcek Belediyesi Kent Meclisi üyeleri ve vatandaşların oluşturduğu 500 kişilik grup, önceki gün öğleden sonra basın açıklaması yaptı. Ellerinde, 'Bırakın çocuklarımız nefes alsın', 'Göcek'te yağmaya izin yok', 'Bu sahiller bizim' yazılı pankartlar taşıyan topluluğa, CHP Muğla milletvekilleri Ali Cumhur Yaka, Ali Arslan ve Fahrettin Üstün ile CHP'li Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır da destek verdi.
'Hatalar zincirinin ilk halkası'
Göcek Belediyesi Kent Meclisi Başkanı Bülent Fidan, tesislerin Göceklilere yaşam alanı olarak bırakılmasını istedi. Fidan, ayrıca 2 Ağustos'ta da Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Yavansu Koyu'nun ihale edileceğini de belirterek, bunun geri dönülmeyecek hatalar zincirinin ilk halkası olacağını söyledi. Muğla milletvekilleri Cumhur Yaka ve Ali Arslan, daha önce de Göcek'te bazı koyların ihale edilmeye çalışıldığını, ancak halkın tepkisi üzerine geri adım atıldığını hatırlattı.
Bugün ihaleye çıkılacak olan alan imar planınıda kamu alanı olarak görülüyor. Yani, üzerinde asırlık çam, palmiye ve meyve ağaçlarının, 40 ikiz lojman, bir sinema salonu ve üç idare binasının bulunduğu alanın ihalesini kazanacak kişi ya da firma buraya yeni bir tesis yaptıramayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7530957530950

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.