Göcek koyları yok ediliyor

Yat turizminin gözdesi Göcek'te 1989'da başlayan 49 yıl gibi uzun süreli kiralamalar, koyları tehdit ediyor. Koyların yat limanları, dinlenme tesisi ve benzeri işletmelerle dolmasına yol açan işlemler, ciddi bir çevre tahribatına da yol açıyor. Yavansu'nun kiralanması için ihale hazırlığı sürüyor; Ayten Koyu sırada. Belediye Başkanı Recep Şatır: "Göcek'e en büyük yatırım doğal ve bakir olarak kalması."
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Yat turizminin gözdesi Göcek beldesinde koylar tek tek kiraya veriliyor. Koylara istenen kira bedellerinin düşük olması şaşırtırken, Belediye Başkanı CHP'li Recep Şatır da, kiralamalara tepki gösterdi. Şatır, "Göcek elden gidiyor" diye uyardı.
1989'da başladı
Kiralama işlemleri, Göcek, Fethiye'ye bağlı bir köyken 1989 yılında başladı. Büngüş Koyu'nun bir bölümü muhtarlık senediyle Haldun Simavi'ye 49 yıllığına kiralandı, üzerine de 195 yat kapasiteli Clup Marina inşa edildi.
Aynı yıl bu kez 136 bin metrekarelik Maden Koyu, 49 yıllığına Orman Genel Müdürlüğü'nden İltur A.Ş.'ye kiralandı. Üzerine Port Göcek Marina kuruldu. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), 1982 yılında zeytin fidanı üretmek amacıyla Poruklu Koyu'nu 49 yıllığına Orman Genel Müdürlüğü'nden kiraladı.
Ancak TİGEM'in, koyu çalışanları için kamp merkezi haline getirdiğini gören Orman Bakanı Osman Pepe, tahsisi iptal etti. Geçen ay ihale açıldı, üzerinde 38 bungalov, mutfak ve hizmet binalarının bulunduğu koy, Ramazan
Ulusoy'a 29 yıllığına, yıllığı 870 milyar lira bedelle günübirlik turizm faaliyeti amacıyla kiralandı.
Kiralar sudan ucuz
Peşinden Etibank Koyu diye bilinen 121 bin metrekarelik Büngüş Koyu, 27 Temmuz'da Mustafa Cihan İçağası'na 49 yıllığına kiralandı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın açıklamasına göre Kapıdağı Yarımadası'nda, Dalaman Belediyesi mücavir alanı sınırlarındaki Yavansu Koyu'nun da kiraya verilmesi için hazırlıklar tamamlandı.
Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü'nde 2 Ağustos'ta kapalı zarf usulüyle 10 yıllığına kiraya verilecek Yavansu Koyu için yıllık 10 milyar lira muammen bedel saptanması şaşırttı. 300 milyon lira teminat bedelini yatıran herkesin ihaleye katılabileceği belirtildi.
Sıradaki koylar
Kral mezarlarının olduğu Bedri Rahmi Koyu'nu da içine alan Yavansu'yu kiralayacak işletmecinin buradan rekreasyon alanı olarak yararlanacağı kaydedildi. Yavansu Koyu'ndan sonra sırada Ayten Koyu olduğu öğrenildi. Ayten Koyu ihalesi için çalışmaların devam ettiği, burayı alabilmek için birçok kuruluşun Orman Bakanlığı'yla temasta olduğu ileri sürüldü.
Göcekli bir turizmci, Etibank Koyu'nu alan Mustafa İçağası'nın büyük olasılıkla Ayten Koyu'na da talip olacağını, iki koyu birleştirip büyük bir marina kurmayı planladığını, 2002 yılında her iki koyda deniz dibi derinlik ölçümleri yaptırdığını ileri sürdü. İçağası'nın daha önce Tigem Koyu'nu alan Ramazan Ulusoy'la bağlantısının olduğu da iddia edildi.
Şatır: Bakir kalmalı
Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır, koyların tek tek elden çıkarılarak doğallığının bozulmasının turizmi hızla baltalayacağını söyledi. Şatır, şu tepkiyi gösterdi:
"Buraya dünyanın dört bir yanından teknelerle gelenler, sakinlik ve doğal güzellik istiyor. Koylarımız kiralanma yoluyla büyük bir hızla yok olmak üzere. Göcek yat turizmiyle ünlü. Bir turist, beş yıldızlı otelde bir hafta her şey dahil 500-600 dolara kalıyor. Bir guletin günlük kirası ise 2-3 bin dolardan başlıyor. Gulet müşterileri doğaya, sessizliğe, kuş, böcek sesine geliyor. Bu koylar turizme açılacaksa, yollar açılıp insanlar dolacaksa, yat turizmi biter.
Ayrıca sirkülasyonun az olduğu, dört marinanın bulunduğu körfez yeni bir marinayı kaldırmaz, kirlilik başlar. Bu da Göcek' in sonu olur. Göcek'e en büyük yatırım doğal ve bakir kalması."
Adalar da tehlikede
Koyların kiraya verilmemesi için uğraşan Kent Meclisi Başkanı Bülent Fidan da, Etibank Koyu' nun kira ihalesinin iptali için yasal yollara başvuracaklarını açıkladı. Fidan, "Bu koy, bakir kalmalı. Ayrıca Yavansu için de ihaleye girip kazandığımız takdirde parasını yatırarak aynı şekilde kalmasını sağlamayı düşünüyoruz" dedi.
Bazı Kent Meclisi üyeleri, adaların da kiraya çıkarılabileceği ihtimaline karşılık çalışma başlattı. Tersane Adası'nın bir bölümünün rahmetli işadamı Mete Has'a ve Zeytin Adası'nın tümünün Uzan ailesine aitken TMSF'nin el koyduğunu belirten meclis üyeleri, diğer adaların da elden gitmemesi için çalışacaklarını söyledi.
'Mavi gezi bir mavidir adı yok'
Yavansu Koyu içinde bulunan Bedri Rahmi Koyu, diğer adıyla Taşyaka, bölgenin en güzel koylarından biri olarak biliniyor. Çeşmesi, zakkumlarla süslenmiş çakıllı bir plajı bulunan koya, mavi yolculuğun ilk gezginlerinden olan şair-ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun adada bir kayaya yaptığı balık resmiyle sanatçı Azra Erhat'ın çakıl taşlarından yaptığı uçurtma mozaiği koya ilgiyi artırıyor. Kuzeyde çeşme tarafındaki kayalıklara oyulmuş kaya mezarları, teknelere hizmet veren restoranın bulunduğu düzlükte buz gibi su kaynağı dikkat çekiyor. Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun 1974'te bu koy için yazdığı şiir şöyle:
'Mavi gezi bir ağaçtır/ Dalları deniz/ Mavi gezi bir bahçedir/ Gülleri deniz./ Mavi gezi bir gelindir/ Telleri deniz/ Mavi gezi bir beşiktir/ Bebeği deniz. Bebeğimin:/ gözleri deniz/ elleri deniz/ dişleri deniz/ Mavi gezi bir rüyadır. Görülmemiş/ Mavi gezi bir cennettir/ ellenmemiş, dillenmemiş/ Mavi gezi bir masaldır/ söylenmemiş/ yazılmamış, çizilmemiş.
Mavi gezi bir mavidir, adı yok/ Ağam sensiz bu mavinin tadı yok/ Ağlamak yok, sızlamak yok mavi var/ Dünya boyunca yürek dolusu/ İman boyunca Allah dolusu / Otur çakıllarını boya mavi yavrusu/ Hey betine bereketine, kalınlığına/ Etine buduna kurban olduğum, dibi görünen su/ Bir kızım olursa adı Durusu.'


    http://www.radikal.com.tr/7534347534340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.