Göcek'te kavga bitti de...

Göcek'te üstüne izinsiz kulübeler yapılıp turizme açılınca Tarım Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında çekişme yaratan koy el değiştirdi. Ama koyda turizmin süreceği açıklandı.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Göcek'te üstüne izinsiz kulübeler yapılıp turizme açılınca Tarım Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında çekişme yaratan koy el değiştirdi. Ama koyda turizmin süreceği açıklandı.
Çekişmenin tohumları, 1982'de atıldı. Tarım Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Orman Bakanlığı'na başvurarak Göcek'teki 20 dönümlük Poruklu Koyu'nu 'Zeytin fidanı üretmek ve araştırma serası kurmak' kaydıyla bedelsiz olarak 49 yıllığına kiraladı.
Ama sadece ilk yıllar zeytinle ilgili araştırma faaliyetleri yürüten müdürlük, koya 38 bungalov, mutfak ve hizmet binaları kurdu. Daha sonra tarımsal faaliyet unutuldu, TİGEM personeli 'Tigem Koyu' olarak anılan koyda tatil imkânı buldu.
Pepe olaya el koydu
Durumu bu yıl başındaki Göcek ziyaretinde gören Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, olaya el koydu. Pepe kiralama amacı dışında kullanılan koyun, Orman Genel Müdürlüğü'ne devrini istedi. TİGEM itiraz etti. Başbakanlık Değerlendirme Kurulu itirazı inceledi, koy ve üzerindeki tesisler bir ay önce Çevre ve Orman Bakanlığı emrine verildi.
Ardından Orman Genel Müdürlüğü 20 dönümlük arazi ve üzerindeki tesislerin belirlenecek bedel karşılığı, 29 yıllığına turizm amaçlı olarak ihaleye çıkarılması kararı aldı. İhalenin bir ay içinde yapılacağını belirten yetkililer koyu kiralayacak kişilerin yenileme yapabileceğini, ama yeni tesis kurmak için Özel Çevre Koruma Kurulu'ndan izin almak zorunda olduklarını söyledi.
'Göcek'i bitirir'
Göcek'in CHP'li Belediye Başkanı Recep Şatır ise yeni tesisleşme için izin çıkarsa bunun Göcek'in sonu olabileceğini söyledi. Şatır, "Göcek yat turizmiyle ünlü. Bir turist, beş yıldızlı otelde bir hafta her şey dahil 500-600 dolara kalıyor. Bir guletin günlük kirası 2-3 bin dolardan başlıyor. Gulet müşterileri doğaya, sessizliğe, kuş, böcek sesine geliyorlar. Bu koylar turizme açılacaksa, yollar açılıp insanla dolacaksa, yat turizmi biter. Sirkülasyonun az olduğu körfez yeni bir marinayı kaldırmaz, kirlilik sorunu başlar" diye konuştu. Fethiye Deniz Ticaret Odası meclis üyesi Hasan Şimşek de, "Göcek dünyaca önemli yatçılık merkezlerinden birisi. Böyle giderse sakin ve bakir koylar dolacak, yat turizmi bitecek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/8474508474500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.