Göçer'in ortağına da 25 yıl

Marmara depreminde 195 kişinin ölümünden sorumlu tutulan müteahhit Veli Göçer'in ortağı, inşaatların teknik uygulama sorumlusu İsmet Kösebalaban, 20'si ağır 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KONYA - Marmara depreminde 195 kişinin ölümünden sorumlu tutulan müteahhit Veli Göçer'in ortağı, inşaatların teknik uygulama sorumlusu İsmet Kösebalaban, 20'si ağır 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Konya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmada avukat Semra Coşkuntuna, müvekkilinin, Veli Göçer Arsa Ofisi A.Ş.'nin teknik uygulama sorumlusu olduğunu, ancak alınan kararlarda imza yetkisi dışında hiçbir aktif etkinliği bulunmadığını ileri sürdü.
Ancak yargıç, Kösebalaban'ı Çamlık mevkisinde yıkılan ve depremde insanların öldüğü üç ruhsat ile Hamburnu mevkisindeki bir ruhsat için beşer yıl ağır hapis, Hamburnu mevkisinde ölüm olup olmadığı tespit edilemeyen iki ruhsat için de toplam beş yıl hapis cezasına çarptırdı.
Böylece mahkeme, geçen hafta Veli Göçer, oğlu Can Göçer ve diğer ortağı Zafer Coşkun'a verdiği cezanın aynısını Kösebalaban için de uyguladı. Avukat Coşkuntuna, "Göçer ve arkadaşları günah keçisi seçildi. Şimdiye kadar böyle ağır bir karar çıkmadı. Yargıtay'a gideceğiz" dedi.
Bu da farklı bir karar
Öte yandan, Yargıtay, Düzce Ağır Ceza Mahkemesi'nin 17 Ağustos depreminde yaptıkları konukevinin yıkılması sonucu dört kişinin ölümüne neden olan Şaban Yılmaz, Ali Haydar Yılmaz, Kayhan Özden ve Hanife Öz hakkındaki 10 ay ağır hapis ve 50 milyon lira para cezasının ertelenmesine ilişkin kararını onadı.