'Göçmenlere doğal afet muamelesi yaparak, ölümlere katkıda bulunmuş oluyoruz'

'Göçmenlere doğal afet muamelesi yaparak, ölümlere katkıda bulunmuş oluyoruz'
'Göçmenlere doğal afet muamelesi yaparak, ölümlere katkıda bulunmuş oluyoruz'
Göç konusunda uzman akademisyenlerden Prof. Ayhan Kaya, soruna yaklaşım konusunda endişeli. Kaya, "Son dönemlerdeki en büyük endişem, konuya sadece rakamsal olarak yaklaşmamız. Bu çok riskli. Göçmen ve sığınmacılar hakkında 'göçmen akını, sığınmacı krizi, göçmen istilası' gibi doğal afeti çağrıştıran kelimeler kullanıyoruz. Onların büyük trajedilerden kaçan insanlar olduğunu unutuyoruz" diyor.
Haber: BARÇIN YİNANÇ - barçin.yinanc@hdn.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Üç yaşındaki Aylan Kürdi’nin cansız bedeninin Bodrum’da kıyıya vurmasıyla bir kez daha bir kaç günlüğüne gündemimize oturan mülteci/göçmen sorununu, konunun uzmanlarından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Profesör Ayhan Kaya’ya sorduk. Kaya’nın Murat Erdoğan’la editörlüğünü yaptığı Türkiye’nin Göç Tarihi 14. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Türkiye’ye Göçler adlı kitap geçtiğimiz günlerde Bilgi Üniversitesi’nce yayınlandı.

MÜLTECİLER DOĞAL AFET DEĞİL

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyadaki en yüksek göçmen rakamlarına 2014-2015 yıllarında ulaşıldı. 60 milyon kişi şu veya bu nedenle evlerinden yerlerinden yurtlarından oldular. Aslında rakamlarla konuşmayı sevmiyorum. Son dönemlerdeki en büyük endişem, konuya sadece rakamsal olarak yaklaşmamız. Bu çok riskli. Mesela, iki milyon Suriye’li diyoruz. Göçmenler ve sığınmacıları rakamsallaştırdıkça, istatistikleştirdikce, onları ötekileştiriyoruz ve gayri insanileştiriyoruz. Sade vatandaşlardan, akademisyen ve gazetecilere kadar hepimiz onları ulusal, sosyal, kültürel bir tehdit olarak göstererek konunun gayri insanileşmesine katkıda bulunuyoruz. Yani bu insanların can kaybından bizler de sorumluyuz. Göçmen ve sığınmacılar hakkında “göçmen akını, sığınmacı krizi, göçmen istilası” gibi doğal afeti çağrıştıran kelimeler kullanıyoruz. Onların büyük trajedilerden kaçan insanlar olduğunu unutuyoruz.İSTENMEDİKLERİNİ HİSSEDEN SURİYELİLER, TÜRKİYE'DEN KAÇIYOR

Türkiye’den bir kaçış var. Türkiye’den Yunanistan’a giden göçmen sayısı 2014’te 40 bin iken bu rakam 2015’in ilk sekiz ayında 200 bini aştı.
Ben Türkiye’deki sosyal, ekonomik, siyasal hoşnutsuzlukla Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerin sayısının artışında doğru orantı görüyorum. Bu insanların hayatlarını tehlikeye atmaları, ailelerini kaybetmelerinde bizim de payımız olduğuna dair kuvvetli bir önsezim var.
Tabii Türkiye çok şey yaptı ama kamusal alanda göçmenlerle ilgili çok nefret söylemi, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık görüyorum. Avrupa’da yada Türkiye’de farketmes, göçmenlere yönelik nefretin bir bölümü de o ülkenin iç, sosyal, siyasal ekonomik durumuyla da bağlantılıdır. Sosyal, politik ve ekonomik hoşnutsuzluğun olduğu yerde göçmenler günay keçisi olurlar. Suriyeli göçmenler istenmediklerini hissediyorlar. Güvende hisetmedikleri için de özellikle gençler risk alıyorlar.

CHP DE TUZAĞA DÜŞTÜ

Şu anda Suriyelilerle ilgili en başta çizilen çerçevenin hatasını çekiyoruz. Onlara misafir dedik. Ama misafir gelir bir, iki gün kalır sonra gider. Türkiye kamuoyunu bu anlamda doğru hazırlamadı. Tüm suçu hükümete yıkmamak gerekir. 7 haziran seçimlerine dönüp seçim kampanyalarına bakarsak, CHP ve MHP göçmenleri günah keçisi haline getiren bir söylem kullandılar. Ulusalcı ve yabancı düşmanı söylemleri kendi seçmenlerinde göçmenlere karşı rahatsızlığı daha da arttırdı. Bu popülist söylemi aslında Avrupa’da sağ popülist hükümetmlerde görüyoruz. Ama CHP de bu tuzağa düştü. Sığınmacıların hakları, göçmenleri sorunları konusunda en fazla farkındalığı seçim beyannamesinde sergileyen parti HDP oldu.

2 MİLYON HIRİSTİYAN'A KAPI AÇIK KALIR MIYDI?

AKP’nin gösterdiği tavrın Suriyeli göçmenlerle dini yakınlığına bağlı olduğunu düşünüyorum. Kendi kendime “Bu insanlar Müslüman değil de Hristiyan olsalardı ne olurdu” diye soruyorum. Bence hükümet bu ölçüde toleranslı olmazdı. Benim gözlemim yerel yetkililer ve merkezi hükümetin Suriye halkı içindeki diğer azınlıklar, Kürtler, Aleviler yada Hristiyanlara karşı ayrımcı bir tavır izlediği yönünde. Tabii bunun hem iç siyaset hem de daha geniş anlamda izlenen dış siyasetle de ilgili yönleri var. Ağırlıklı olarak Sunni Araplar desteklendi ama bir noktada artık kontrol edilemez hale geldi. Zaten bu yüzden seçimlerden evvel Suriyeli göçmenlerle igili bilimsel araştırma yapılmasına sınırlama geldi. Çünkü araştırmalar Suriyelilerin artık bu ülkede mutlu olmadğını gösteriyondu. Bu bilimsel bulguların seçim dönemi tartışılmasını istemedi hükümet. Daha sonra o sınırlama kaldırıldı.