Göçükte 19 saat: Bizi duymuyorlardı

"Hayatla ölüm arasındaki ince çizgideydik. Aklımıza ne gelirse konuştuk. Dışarıdaki sesleri duyuyorduk, onlar bizi duymuyordu..." 19 saat göçükte kalan 31 yaşındaki Hasan Aklan ve 39 yaşındaki Refik Yeşilkurt, dehşet anlarını böyle hatırlıyor.
Haber: AYDIN ARSLANYILMAZ / Arşivi

ZONGULDAK - "Hayatla ölüm arasındaki ince çizgideydik. Aklımıza ne gelirse konuştuk. Dışarıdaki sesleri duyuyorduk, onlar bizi duymuyordu..." 19 saat göçükte kalan 31 yaşındaki Hasan Aklan ve 39 yaşındaki Refik Yeşilkurt, dehşet anlarını böyle hatırlıyor.
Zonguldak'ta Şeref Madencilik'e ait özel maden ocağında iki gün önce göçük meydana gelmişti. Saat 21.00 sıralarında tavan çökmesi sonucu meydana gelen göçükte madenciler Hasan Aklan ile Refik Yeşilkurt, 19 saat süren çalışmanın ardından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Yeşilkurt, hiç ümidini kaybetmemiş:
"Tonlarca kömür üzerimize gelmeye başladı. Kendimizi bir boşluğa attık. Hayatla ölüm arasındaki çizgide gidip geldik. Birbirimize destek olmak ve uyumamak için aklımıza ne gelirsek konuştuk. Arkadaşlarımız kurtarma çalışması yaparken alt kısmımızdan kömür alınması nedeniyle göçüğün devam etmesi bizi tehlikeye attı. O an tedirgin olduk ve psikolojimiz biraz bozuldu. Kozlu'dan gelen ve madenci ağabeyimin de aralarında yer aldığını sonradan öğrendiğim deneyimli kurtarma ekibinin sesini duyunca dünyalar bizim oldu. "
'İçeride ne kadar kaldık, anlayamadık'
Hasan Aklan da göçüğü önceden fark ederek kendilerini güvenli bölgeye atmalarının hayatlarını kurtardığını söyledi: "Ekiplerin sesini duyuyorduk, ancak onlar bizi duymuyordu. Karanlıkta ocak içinde ne kadar kaldığımızı anlayamadık. Dışarı çıktığımızda hava aydınlıktı. İçeride 19 saat kaldığımızı duyunca şoke olduk."