@ismailsaymaz

Gök yağmur, yer sel

İstanbul'da başta Alibeyköy olmak üzere, 'yağışa duyarlı' Bağcılar, Esenler ve Kocasinan gibi bölgelerde ev ve işyerlerini su bastı. Araçlar, derinliği iki metreyi bulan sulara takılınca, trafik aksadı. Tramvay bir süre çalışamadı.
Islah edilmemiş dere yatakları ve yanlış yapılanmanın yanı sıra, gelişigüzel atılan çöplerin de selde payı büyüktü. İSKİ, kolektörlerin, çöpler nedeniyle yüzde 60 oranında dolduğunu açıkladı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük kentine yine yağmur yağdı, hayat sekteye uğradı. Sel mağduru sokaklarda zodyaklar dolaştı. Trafik, derinliği iki metreyi bulabilen 'su birikinti'leri ve yolda kalan araçların yarattığı domino taşı etkisi nedeniyle arapsaçına döndü. Büyükşehir Belediyesi, 'Metrekareye 114 kilogram yağış düşerse, New York'ta da, Japonya'da da sel olur' derken, su kanalları ile kolektörlerin sokağa atılan çöpler, kum, taş, çamurla yüzde 40-60 oranında dolu olduğunu hatırlatan İSKİ, yaşanan sefaletin 'habercisi' olmuştu.
İstanbul'da dün sabah saatlerinde başlayan yağış, en çok Alibeyköy'ü etkiledi. Karadolap ve Çırçır mahalleleri yarım metre seviyesinde su baskınlarına uğradı. İSKİ ve itfaiye, tahliye çalışmaları yaptı. Alibeyköy'de bulunan dört okul tatil edildi. Öğretmen ve hizmetliler dozerlerle çıkarıldı. Yağış nedeniyle Alibeyköy Karadolap Mahallesi'nde dün yıkılması planlanan 20 gecekondunun yıkımı da ertelendi.
Trafik kapanı
1.5 metre yükselen Kocasinan'daki Tavukçu Deresi ve Esenler'deki Çinçin Deresi de taşarken trafik durma noktasına geldi. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Etiler çıkışında oluşan iki metrelik su birikintisi, yığılmalara yol açtı.
Topkapı-Cevizlibağ tramvay yolunda bir aracın kalması nedeniyle seferler yapılamadı. Metro istasyonunu Atatürk Havalimanı'na bağlayan katı su bastı. Ancak hava trafiği aksamadı.
Ne kadar yağdı?
Meteoroloji yetkilileri, sabah saatlerinden itibaren Levent'te metrekareye 110, İstinye'ye 84, Alibeyköy'e 55, Florya'ya 34, Fatih'e 32, Sarıyer'e 23 ve Çamlıca'ya 4 kilo yağış düştüğünü açıkladı. Mevsim itibarıyla bu tür yağışların sıklıkla görüleceği belirtilen açıklamada, "Hazırlıklı olmak lazım" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili İdris Güllüce ise AKOM'da yaptığı basın toplantısında, "Bu büyüklükte bir yağmur beklemiyorduk. Ağustos ayında sele neden olan yağmur, bundan azdı" dedi. Güllüce, "114 kilogramlık yağmur Japonya'da da, New York'ta da sele neden olur" dedi.
Sorun, İstanbul'un pisliği
İSKİ, yağmurdan önce İstanbul'da atık su kanalları ve kolektörlerin kirlilik nedeniyle yüzde 40-60 oranında dolduğunu açıklamıştı. Kolektör kapasitesi yağmur suyunu taşımadığında kapatılıyor ve bu da çamur birikmesine yol açıyor. Biriken çamur, çakıl, taş, kaya, çöpler ile evsel atıklar kolektörlerde tıkanmalara yol açınca da basınçlı yağmur suyu mazgallardan metrelerce yükselerek taşıyor. Kanallarda doluluk oranı alarm verince atık sular Haliç'e pompalanıyor ve çevredeki konutları su basıyor. Derelerin ıslah edilmemesi de sorunu büyütüyor. Islah edilmiş Alibeyköy Deresi bile taşarken İstanbul'da 400 km'lik dere ıslah edilmeyi bekliyor. İSKİ'nin hesaplarına göre bunun için 4 milyar dolarlık yatırım gerek.Hafta sonu hava ısınacak
Serin ve yağışlı hava, yurdun güney ve batı kesimlerinde etkili oluyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, bugün Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve batısı ile Batı Karadeniz'de sağanak var. Yağışlar Marmara'nın güney ve doğusu ile Akdeniz'de etkili olacak. Yarın, Marmara'nın batısı, Ege ile Batı Akdeniz dışında tüm yurt, pazar Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu yağışlı. Mevsim normalleri civarındaki hava sıcaklıkları hafta sonunda biraz artacak.