Gökçeada 17 gün sonra elektriğe kavuştu

17 gün önceki kar ve fırtınada enerji nakil hatlarının zarar görmesi nedeniyle elektrik alamayan Gökçeada'ya, bugün trafodan elektrik verilmeye başlandı.

Çanakkale ve ilçelerinde 17 gün önce yaşanan kar ve fırtınada enerji nakil hatlarının zarar görmesi nedeniyle elektrik alamayan Gökçeada'ya, bugün trafodan elektrik verilmeye başlandı.
Çanakkale'nin merkez dahil 12 ilçesi daha önce elektriğe kavuşmuştu, Gökçeada'ya ise TEDAŞ'a ait bir binadaki 1200 kw'lık jeneratörle, 6 mahalleye 2 günde bir elektrik verilebiliyordu.
Yetkililer, Ada'ya ilk etapta geçen hafta içinde denizaltı kablosundan enerji verildiğini, Eşelek Köyü'nde bulunan trafodan merkez hatta giden enerji nakil hatlarındaki direklerin onarılmasının ardından da adanın elektriğe kavuştuğunu belirtti. Eşelek Köyü dışında kalan 6 köye elektrik verilmesi çalışmalarının ve yıkılan direkler ve kopan tellerin onarımının sürdüğünü kaydeden yetkililer, bu köylere de önümüzdeki günlerde elektrik verileceğini söyledi.
Çanakkale'de 21 Ocak'ta yaşanan olumsuz hava koşulları, kar ve fırtınanın ardından, elektrik direklerinin yıkılması sonucu bütün il elektriksiz kalmıştı. Yapılan çalışmaların ardından şehir merkezi ve beldeler kısa sürede elektriğe kavuşurken, Gökçeada ilçe merkezi, 17 günden bu yana jeneratörle idare ediyordu.