Gökçeada açıklarında deprem

Gökçeada açıklarında deprem
Gökçeada açıklarında deprem
Gökçeada açıklarında bu sabah 08:30'da 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden alınan bilgiye göre, Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde saat 08.33'te 5.3 şiddetinde deprem meydana geldi.

Depremin ardından aynı bölgede 3.6, 3.1 ve 2.2 şiddetinde üç artçı deprem daha oldu. Deprem Çanakkale'nin yanı sıra Edirne, Tekirdağ, Bursa ve İstanbul 'dan da hissedildi.

Can kaybı ve yaralan kimsenin olmadığı deprem ve devam eden artçı şoklar halkın paniğe kapılmasına neden oldu.

ÇANAKKALE VALİSİ: ÇOK ŞÜKÜR BİR SIKINTI YOK
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Gökçeada ilçesinde meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, "Çok şükür bir sıkıntı yok" dedi.

Çınar yaptığı açıklamada, depremin merkez üssünün Gökçeada Kaleköy olduğunu anımsatarak, "Gökçeada kaymakamımızla görüşmem oldu. Çok şükür bir sıkıntı yok. Adada köylerimiz var. Hali hazırda buralarda
incelemelerimiz sürüyor. Allah korusun" diye konuştu.

GÖKÇEADA BELEDİYE BAŞKANI: SARSINTI ADADA KUVVETLİ HİSSEDİLDİ
Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay, Gökçeada'da meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, " İlçe genelinde kontrol yaptırdık. İlk belirlemelere göre herhangi bir hasar yok. Panik havası yavaş yavaş dağılıyor. Ada genelinde sarsıntı hissedildi. Ancak çok şükür bir sıkıntı yok" dedi.

PROF. DR. PERİNÇEK: ANORMAL BİR ŞEY DEĞİL
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Gökçeada'da meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremle ilgili, "Deprem,
Kuzey Anadolu Fayı'nın Semadirek Adası ile Gökçeada arasındaki fay aktivitesidir. Anormal bir şey değildir" dedi.

Perinçek, depremin sürpriz olmadığını, bölgede insanlarca hissedilmeyen yüzlerce sarsıntı olduğunu bildirdi.

Son depremle bunun net bir şekilde duyulduğunu belirten Perinçek, "Deprem, Kuzey Anadolu Fayı'nın Semadirek Adası ile Gökçeada arasındaki fay aktivitesidir. Anormal bir şey değildir" diye konuştu.

Perinçek, Kuzey Anadolu Fay hattının Saros Körfezi'nden Gökçeada'nın kuzeyine uzandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Keşke böyle onlarca deprem olsa da beklenen büyük Marmara depremi için enerji birikmese. Çünkü enerji birikmesi çok daha kötü sonuçlar veriyor. Keşke her 10-15 günde bir böyle deprem olsa. Kuzey Anadolu Fayı Tekirdağ dolaylarında karaya çıkıyor ve Saros'da denize giriyor. Burada iki fay var, biri Gökçeada'nın yakınında denizin biraz açığında, diğeri Semadirek açıklarında. Bu fay sürekli hareket halinde. Deprem kesinlikle sürpriz değil. Derinlik bu depremde çok önemli değil." (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/114403011440301

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KAFALAR DA SALLANIYOR MU - HARAYDIN

  İstanbul sallanıyor da yönetenlerin kafaları da sallanıyor mu acaba? Herşeyi Marmara hassaten İstanbul'a yığanların kafası sallanıyor mu? İstanbul'a göçün üçte ikisinin Anadoluda deprem riski az olan yerde tutulması gerektiği kafaları algılıyor mu? Deprem riski en düşük hat diye ifade edilen Konya Karaman hattının nüfusu 5 milyon olacak şekilde bir yedek Marmara olması gerektiğini algılayabiliyorlar mı? Üçüncü havaalanına Mevlana ismini çalmak isteyenler gel İstanbul'a gel demediğini algılıyor mu? Konya Antalya, Konya Mersin, Konya Anamur hızlı tren ve bölünmüş yolu yapmaları gerektiği kafalarına dank ediyor mu? Konya'da arsa payı yüzde 10 sosyal konutla 19//33//99 katlı binalara özel teşvik verilerek nüfusun bu hatta yığılması ve bu hattın metro, tramvay hızlı trenle bağlanması ve teşvikin her çeşidinde en üst TEŞVİKTEN YARARLANDIRILAN BÖLGE OLARAK Konya Karaman arasının 20//30bin m2 bir ev olacak şekilde çiftlik evlerle birleştirlmesi akıllarına geliyor mu?