@omererbil

Gökçeada'da belediye başkanı da kaymakam da suçlu!

Gökçeada'da belediye başkanı da kaymakam da suçlu!
Gökçeada'da belediye başkanı da kaymakam da suçlu!

Sit alanı içinde yükselen, mühürlü otelde belediye başkanlı, kaymakamlı yemek şaşırttı.

Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’in gündeme getirdiği Gökçeada Belediye Başkanı Yücel Atalay’ın üç kez mühürlediği sit alanındaki otelde kaymakama veda yemeği vermesine eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan sert tepki geldi. Günay, “Mühürlenen bir otelde yemek yenilmez. Kaymakam da belediye başkanı da suç işlemiştir” dedi.
Günay, otel sahibinin kendi bakanlığı döneminde Başbakan’ın adını kullanarak yardım istediğini, kendisini uyararak yanından uzaklaştırdığını ifade etti. Günay otel inşaatının bu duruma gelmesi ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Benim dönemimde konu önüme geldiğinde ve Radikal gazetesi bunu gündeme taşıdığında konuyu inceletmiştim. Benden önceki dönemde koruma kurullarının burayla ilgili almış olduğu yanlış kararlar olduğunu gördüm. Kurulla ilgili soruşturma başlattım. Ancak burada görüyorum ki ilke kararlarına, koruma kurulu kararlarına, imar mevzuatlarına ve mahkeme kararlarına rağmen inşaat yükselmeye devam etmiş. Burada siyasi bir kayırmacılık söz konusu. Belediye başkanı ve mülki amir kaymakam da bu siyasi kayırmacılığa ortak olmuş. Mahkemenin iptal ettiği yerde ve mühürlenen bir otelde yemek yenilemez, kaymakam da belediye başkanı da suç işlemiştir. İş yeri sahibi daha önce bana da geldi. Bu oteli bitirmek için sayın Başbakan’a söz verdiğini söyleyince ben kendisine tepki gösterdim. Sayın Başbakanın ismini kullanmaması gerektiğini ikaz ettim. Burada ranta izin vermeyeceğimi söyledim ve kendisini yanımdan uzaklaştırdım. Dönemin Çanakkale Valisi’ni yani şuanki Eskişehir Valisi’ni de bu konuda uyardım. Ancak görüyorum ki inşaatın durdurulması için hiçbir şey yapılmamış. Doğal güzelliklerimizi rant uğruna mahvediyoruz. AK Parti Çanakkale milletvekilleri de bu yapılanlardan ve bu şirket sahibinden rahatsız.”