'Gökçeada'da okul açılsın göç olur'

'Gökçeada'da okul açılsın göç olur'
'Gökçeada'da okul açılsın göç olur'
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Gökçeada’daki Rum okulunun açılma izni, dünya genelindeki 15 bin Gökçeadalıyı sevindirdi. Atina’da kurulu Atina İmroz Derneği Başkanı Kosta Hristoforidis, halen 3 ailenin Gökçeada’ya göçmek için temaslarda bulunduğunu belirtirken “Şu anda yaz nüfusu 2500’ü geçiyor. 20 yılda 600 ev onarıldı. Orası bizim vatanımız” diye konuştu. Hristoforidis, “Babamın kemiklerini 2 ay sonra getirip İmroz’daki Agridia’ya (Tepeköy) gömeceğim” dedi.
Gökçeada’da açılması için izin verilen Rum okulunun haberi dünyada da yankı uyandırdı. Radikal, dünyada çeşitli derneklerle örgütlü Gökçeadalı Rumlar arasında 5 bin üyesiyle en büyük derneği olan Atina İmroz Derrneği Başkanı Kosta Hristoforidis’e ulaştı. Hristoforidis’in, ilk cümleleri “Yeni bir başlangıç önemli. Eskiyi unutmuyoruz. Ama o dönem kapandı. Artık ileriye bakıyoruz. Aramızdan üç aile yeniden yerleşmeyi tartışıyor. Önemli olan orada yaşayabilirler mi? Dükkân açmak isteseler mümkün olur mu? Eşit vatandaş olacaklar mı?” oldu.
Girit’e gitmek daha zor!

 Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaklaşık 15 bin civarında Gökçeadalı olduğunu belirten Hristoforidis, “Bizim 5 bin üyemiz var. Yunanistan genelinde 10 bin civarında İmrozlu’yuz. Dünyanın geri kalanında Güney Afrika, Avustralya ve ABD ’de 5 bin kişi daha var. Sadece Avustralya’da 3 bin kişi yaşıyor. Hepimiz de ada toprağı ile direkt ilişki içindeyiz” diye konuştu.
Hristoforidis Gökçeada’daki Rum toplumunun durumunu da özetledi: “250 nüfus var. Bu nüfus Mayıs civarı 500-600, Ağustos’ta 2500 oluyor. Dalgalı bir nüfus. Zaten Selanik’te yaşıyorsanız. Girit’e gitmek daha uzak. Selanik’ten arabaya binip sınırdan geçip Gelibolu’dan adaya geçiyorsunuz. Bizim için canlı bir ilişki...”
Hristoforidis’e göre okul önemli: “Çocuklu aileler adaya yerleşmeyi düşünemiyordu. Ekonomik kriz deniyor ama son 5-6 yıldır zaten yerleşmek isteyenler vardı. Son gelişmelerden sonra üç ailenin kendi içlerinde yerleşmeyi tartıştığını ben biliyorum.”
“Son dönemde resmi makamların bizimle olan ilişkisinde değişiklik var” diyen Hristoforidis şöyle konuştu: “Yıllarca Türkiye ’de parya muamelesi gördük. 3. sınıf vatandaş olarak yaşadık. 1990’ların başında İmrozlular adayı ziyaret etmeye başladıkları zaman izin almaları gerekiyordu. Ama 20 senedir 600 ev onarıldı. Ama şimdi büyük değişiklik var. 10 gün önce Türk Büyükelçiliği’nden bir yetkili geldi ve burada vatandaş bilgilendirme toplantısı yaptık. Askerlik, nüfus işleri, vatandaşlık gibi konularda bilgi aldık. 10 sene önce yoktu böyle bir şey.”
Hristoforidis, Türkiye’deki değişimin parçası olmak istediklerini de ifade etti: “Bu hem bizim toprağımıza hem bugünkü sürece bağlı kalma çabamızdır... Bizim Türkiye’den Türkiye’nin bizden kazanacağımız çok şey var. Yüzlerce insan yeniden vatandaşlık için başvuruda bulunmayı düşünüyor. Evet insanların hayatı burada. Ama aynı insan çocuklarına Türk vatandaşlığı da bırakmak istiyor. Bir evi bir tarlası var. Maddi boyutu o kadar önemli olmasa bile vatan orada.”
Hristoforidis “Babamın kemiklerini Agridia’ya (Gökçeada, Tepeköy) taşıyacağım” dedi.