Gökçek-Altınok kavgası yeniden alev aldı!

Gökçek-Altınok kavgası yeniden alev aldı!
Gökçek-Altınok kavgası yeniden alev aldı!

Melih Gökçek ve Turgut Altınok aynı partide siyaset yapıyor.

Belediye Başkanlığı için 2 kez rakip olan Gökçek ile Altınok yine karşı karşıya geldi. Gökçek, plan tadilatı nedeniyle Altınok Ailesi'ne ait 46 yıllık benzin istasyonunu kaldırttı. 1.5 kilometre öteye de yeni bir istasyon kurulunca, duruma tepki gösteren Altınok olayı yargıya taşıdıANKARA - Başkentin kavgalı isimleri Melih Gökçek ve Turgut Altınok'un arasına bu kez de 'benzin istasyonu' girdi. Akşam gazetesinin haberine göre Altınok Ailesi'nin istasyonu, Büyükşehir Belediyesi'nin '0.20 emsal' kararına takıldı. Belediye, istasyonu kaldırma kararı aldı. Kararı 'siyasi' bulan Altınok ise dava açtı. Altınok Ailesi, Susuz Köyü sınırlarında 30 dönüm arazi içerisinde bulunan 46 yıllık istasyon için BP ile anlaşmalı. BP, 'standartlarımıza uymuyor' diyerek tesisteki market ve diğer alanların standartlara uygun olarak yenilenmesini istedi.

 


BELEDİYEYE BAŞVURDU

 

 

Aile, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne plan tadilatı için başvurdu. Ancak Büyükşehir Belediyesi 11 Eylül 2008'de 'Göksu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' kararı aldı. Meclis'te oy çokluğu ile kabul edilen planda Altınok'un istasyonunun bulunduğu arazinin tamamına 0.20 emsal verildi. Bununla birlikte istasyonun kaldırılması kararı alındı.

 


SÖZLEŞME DE BİTTİ

 

 

Altınok'un avukatları plana itiraz etti. İstasyonda yenileme çalışmasını yapamayan Altınok Ailesi'nin BP ile olan 46 yıllık sözleşmesi ise eylül ayı sonunda bitti. BP, şimdi 1,5 kilometre mesafedeki yeni istasyonuna taşınacak. Altınoklar, olaya tepkili.

 


EZELİ RAKİPLER

 

 

Gökçek ve Altınok'un yıldızları, aynı partide siyaset yapmalarına karşın bir türlü barışmadı. 2004 yerel seçimlerinde her iki isim de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylıklarını açıkladı. Ancak ipi göğüsleyen Gökçek oldu. 2009 yerel seçimlerinde de tablo yine aynıydı. Bu kez süreç, ortaya atılan seks kasedi iddiaları nedeniyle Altınok'un Keçiören Belediye Başkanlığı'ndan da istifasıyla sonlandı. Gökçek Büyükşehir, Altınok Keçiören'de iken, taraflar 'su dağıtma' kavgasına da tutuşmuştu.

 


-KARAR TAMAMEN SİYASİ-

 

Altınok, kararla ilgili olarak, 'Bize inşaat izni verilmiyor ama bize 1,5 kilometre uzaklıktaki yere veriliyor. Bu karar tamamen siyasidir' diye konuştu. Turgut Altınok özetle şunları söyledi:

REKABET ŞAHSİLEŞTİRİLDİ: 'Siyasi mücadelenin şahsileştirilmemesi gerekiyor. Yanımızda, karşımızda ve bölgenin tamamında yeni planlarda inşaat emsalleri 1, 1.5 ve 2 olarak belirlenirken bizim parselin 0.20'ye düşürülmesini anlamak mümkün değil. Diğer parsellere verilen emsaller ile elimizdeki bütün belgeleri mahkemeye verdik. Planın iptali amacıyla Ankara İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması için dava açtık.

HANİ İSTASYONA GEREK YOKTU: Ancak baba yadigarı istasyonda tadilat yapamadığımız için BP bizimle olan sözleşmesini iptal ediyor. Büyükşehir Belediyesi'nin avukatları, 'bölgede benzin istasyonuna gerek yoktur' diye savunma yapıp planları böyle hazırlamışlar. Ancak bizim istasyonun hemen karşısında yeni bir istasyon, bizimle sözleşmesini iptal eden BP tarafından 1 kilometre altımızda açılacak. 1/5 bin ölçekli planlar Meclis'ten geçtikten sonra İstanbul yolu aksında 3 benzin istasyonu daha yapıldı.

YASALARA UYDUK: BP'nin talebini 'tadilat' adı altında karşılayabilirdik ancak yasalara ve plan bütünlüğüne uyma ilkesini çiğnememek için yapmadık. Haksızlık yapılıyor. Bunun altında siyasi bir neden var. Burası 1963 yılında alındı. Kazanılmış hakkımız yok sayılıyor. Ben AK Partili Turgut Altınok olarak bir ricada bulunmadım, bulunmam da. Bu iş yargıda çözülecek. Gerekirse Danıştay'a götüreceğiz.

İNTİKAM ALMAK İSTİYOR: Benden bu şekilde intikam almak isteyen kişilerle mahkemede hesaplaşacağım. Başkanlık yaptığım dönem içerisinde bana oy veren, vermeyen; benimle siyasi mücadeleye giren, girmeyen herkese karşı aynı mesafede oldum. Kimseye kişisel bir kinim olmadı. Ancak burada açıkça bizim mağdur edildiğimiz ortada. Yargı kararını bekleyeceğiz.'

AK PARTİ'DE DEVAM: Turgut Altınok, Gökçek'le olan tartışmasına karşın siyasete AK Parti'de devam ettiğini de sözlerine ekledi.  (Akşam)